Informacje Archiwalne


* Wpisz szukane słowo min 4 znaki

Przeszukuj lata 2010
2011
2012
2013
2014
2015
Przeszukuj
Szukaj w tytułach informacji
Szukaj w treści informacji

Pokaż wszystkie informacje z


Aktywnie w Ekoraju


"Aktywnie w Ekoraju", międzynarodowy projekt finansowany przez Fundusz Małych Grantów Transgranicznych iMiędzyregionalnych był okazją do spotkania się grup partnerskich z trzech krajów europejskich. W dniach od 6 do 10 czerwca 2010 r. zaprzyjaźnione grupy partnerskie z Ukrainy, Niemiec i Polski miały okazję wymienić się doświadczeniami oraz wspólnie promować aktywną turystykę ekologiczną. W warsztatach, które odbywały się w położonym na obrzeżach Dobrego Miasta ośrodku "Ranczo w Dolinie" oraz nad malowniczym jeziorem Limajno wzięło udział około 80 osób.
Pierwszy dzień warsztatów miał charakter czysto organizacyjny. Po przyjeździe, zakwaterowaniu i zarejestrowaniuwszystkich uczestników, podzielono ich na trzy grupy tematyczne: agroturystyka, produkt kulinarny, turystyka krajoznawcza. Następnie zaprezentowano szczegółowy program warsztatów. Niedzielny wieczór zakończył się spotkaniem integracyjnym, na którym zaprezentowano założenia wieczornych kursów językowych, podczas których za pośrednictwem tłumaczy uczestnicy poznawali podstawowe zwroty grzecznościowe w językach partnerów.




Poloneza czas zacząć

Poniedziałkowe spotkanie otwierające z udziałem władz samorządowych gmin członkowskich LGD "Warmiński Zakątek" oraz zaproszonych gości, oficjalnie zainaugurowało projekt. Część praktyczną dnia w iście staropolskim stylu rozpoczęto od polskiego tańca narodowego. - Poloneza czas zacząć - dała znak Gabriela Teofilak - prowadząca warsztaty - i pary złożone z Ukraińców, Polaków i Niemców wspólnie próbowały swoich sił w polskim "chodzonym".



Po animacjach ruchowych na zgłodniałych uczestników czekały zajęcia kulinarne, których rezultatem było powstanie trzech stoisk degustacyjnych z potrawami regionalnymi. -Nie zdążyłem spróbować wszystkich dań. Niektóre chyba były wyjątkowo smaczne, bo zniknęły ze stołu zanim znalazłem czysty widelec - stwierdził Andrzej Worobiec (jeden z degustujących), zapytany o najsmaczniejszą potrawę.

   Wieczór uczestnikom warsztatów umilił zespół "Świąteczna Kapela", który na tą specjalną okazję przygotował przedstawienie taneczno - wokalne z niezapomnianymi hitami zespołu "Abba". Zaraz po przedstawieniu (przy głośnym dopingu ukraińskiej część publiczności), na scenie pojawiła się Tania Sereda, która zaprezentowała ukraińską muzykę folkową.
Dzień pełen wrażeń zakończył się wspólną kolacją, połączoną z autoprezentacją grup i zajęciami językowymi.













Leśna Przygoda

Trzeci dzień warsztatów w całości odbył się w miejscowości Swobodna nad jeziorem Limajno. Zajęcia pod hasłem "Leśna przygoda" obejmowały prezentację produktów turystyki aktywnej: przejażdżki leśnymi ścieżkami rowerowymi, turystykę linową, mecz siatkówki plażowej, układanie bukietów, zbieranie darów natury. Dużo emocji wzbudził turniej siatkówki plażowej, w której udział wzięły trzy reprezentacje narodowe oraz drużyna reprezentująca LGD "Warmiński Zakątek". Mimo że najgłośniej dopingowali kibice ukraińscy, to nie przyniosło to efektów na boisku. Po zaciętym meczu finałowym drużyna "Warmińskiego Zakątka" wygrała z Ukraińcami 2-1. Kolejne miejsca zajęły drużyny z Niemiec i Polski. Po meczach piłki plażowej przyszła kolej na sporty siłowe. Zawody w rzucie czymś, co przypominało 20-kilogramowy tłuczek do ziemniaków okazały się specjalnością barczystych Ukraińców. W tej konkurencji nie mieli sobie równych. Z dużym zaciekawieniem czekano także na prezentację "bani", która okazała się być polową odmianą sauny. - Układamy pod namiotem (rozgrzane wcześniej w palenisku) kamienie i polewamy je wodą by uzyskać parę. Gdy robi się gorąco chłostamy swoje ciało witkami brzozowymi. Po wyjściu z sauny ciało należy schłodzić zimną wodą - tłumaczył Viktor Kovtun - partner z grupy ukraińskiej. Animacje taneczne, na których uczestnicy warsztatów nauczyli się podstawowych kroków tańca latino i zorby również cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na zakończenie dnia pod hasłem "Nauka języków przez muzykę" przygotowano ognisko z gitarą, na którym uczestnicy poznali popularne piosenki swoich sąsiadów z grup partnerskich.






Ręką dzieło

Ostatni dzień projektu był nie mniej aktywny niż pozostałe. Na uczestników czekały warsztaty rękodzielnicze: malowanie na desce, malowanie na kaflach oraz malowanie na jedwabiu. Każdy z uczestników mógł wybrać dowolne zajęcia i zaprezentować swoje zdolności plastyczne. Po zajęciach praktycznych uczestnicy wysłuchali wykładu szkoleniowego, przeprowadzonego przez eksperta w dziedzinie promowania produktów turystycznych. Zdobytą wiedzę grupy projektowe musiały wykorzystać do budowy stoisk promocyjnych i ekspozycji produktów turystyki ekologicznej. Dodatkowym warunkiem przy promowaniu stoisk było wykorzystanie znajomości zwrotów w różnych językach. Na zakończenie, po zaprezentowaniu stoisk przez grupy, prowadzący szkolenie ocenił dobre i złe elementy promocji oraz udzielił pomocnych wskazówek. Na oficjalnym zamknięciu projektu pojawili się najwyżsi przedstawiciele gmin członkowskich LGD "Warmiński Zakątek" oraz inni zaproszeni goście. Uczestnicy warsztatów specjalnie dla nich przygotowali pokaz tańca latino, z wykorzystaniem wcześniej opanowanych kroków oraz zaprosili do symbolicznego poloneza. Potem wszyscy goście zasiedli za stołami na wspólnej, uroczystej kolacji. Po przemówieniach podsumowujących projekt oraz podziękowaniach przyszła pora na artystyczną część wieczoru. Na scenie ponownie pojawiła się Tania Sereda prezentując swoje niesamowite zdolności wokalne. Zaraz potem zagrała i zaśpiewała kapela złożona z pracowników LGD "Warmiński Zakątek" oraz przyjaciół z gmin członkowskich. Na koniec jeszcze raz wystąpiła "Świąteczna Kapela" prezentując piosenki w trzech językach, znane publiczności polskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Wszyscy doskonale się bawili. Niestety na dzień następny zaplanowano wyjazd uczestników więc zabawa pożegnalna nie trwała do białego rana.

[POWRÓT]

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010