Informacje Archiwalne


* Wpisz szukane słowo min 4 znaki

Przeszukuj lata 2010
2011
2012
2013
2014
2015
Przeszukuj
Szukaj w tytułach informacji
Szukaj w treści informacji

Pokaż wszystkie informacje z


Węgoryty. Warsztaty kulinarne w świetlicy
 Dżemy, konfitury, powidła….



Nieformalna grupa „Energiczni z Węgoryt”, którą stworzyły 3 liderki Alicja Tabaka, Izabela Zielińska oraz Wioletta Sobczak pozyskały dofinansowanie na przeprowadzenie warsztatów kulinarnych „Węgoryty, tu każdy jest syty”, z FUNDUSZU INICJATYW OBYWATELSKICH - WARMIA MAZURY LOKALNIE, który jest działaniem realizowanym w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020, Priorytet 1 Małe Inicjatywy.

 

- Pomysł przeprowadzenia warsztatów narodził się podczas wspólnych spotkań z mieszkańcami – mówi Alicja Tabaka. -  Nasze sołectwo bogate jest w sady owocowe, mamy jabłonie, śliwki, grusze, plantacje malin, porzeczki. Sposobem mieszkańców na projekt było wykorzystanie zasobów naturalnych i przypomnienie tradycji robienia dżemów, powideł, konfitur, marmolad i soków z produktów naturalnych, ekologicznych upraw i przydomowych ogródków. Na realizację projektu udało się pozyskać ponad 2 tys. zł. – Dzięki dofinansowaniu na potrzeby projektu kupiliśmy m.in. sokowirówkę oraz wielofunkcyjny robot kuchenny – mówi Alicja Tabaka. Warsztaty kulinarne przeprowadzone w świetlicy wiejskiej w Węgorytach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na zajęcia przychodzili zarówno dorośli jak i dzieci. - Najmłodsza uczestniczka warsztatów 4-letnia Hania dzielnie pomagała przygotowywać pyszne konfitury – mówi Alicja Tabaka. – Wśród uczestników mieliśmy również chłopców, którzy z chęcią poznawali kulinarne tajniki. – Najbardziej podobało mi się robienie rogalików – mówi trzynastoletni Szymon. – Na zajęcia przychodziłem z mamą i braćmi, którzy też lubią gotować. Najdziwniejszą rzeczą jaką robiłem na warsztatach to dżem z jarzębiny i nutella ze śliwek.

Docenili kreatywność

Wszystkie pyszności, które uczestnicy przygotowali w trakcie warsztatów można było spróbować na uroczyście przygotowanej degustacji, na którą zostali zaproszeni mieszkańcy Węgoryt. Wśród obecnych była również Jadwiga Gut, Wójt Gminy Bartoszyce, która nie kryła podziwu dla talentu kulinarnego mieszkańców. – Cieszę się z kreatywności mieszkańców i faktu, że na degustację przygotowali tak wiele pysznych i zdrowych produktów. Takie inicjatywy oddolne to również możliwość  miłego spędzenia czasu i okazja do integracji. Efekt finalny warsztatów doceniła również Olga Lompa, szef kuchni w Pałacu Galiny. – Jako szef kuchni staram się także korzystać z naturalnych i ekologicznych produktów, szukam inspiracji sięgając do starych, sprawdzonych przepisów. Gratuluję inicjatywy mającej na celu przybliżenie - zwłaszcza młodszym uczestnikom - tradycji robienia przetworów  -  mówi Olga Lompa.   Na zakończenie warsztatów w ramach promocji dobrych praktyk grupa nieformalna pojechała na wizytę studyjną do Blanek „Wioski Zielarskiej”  koło Lidzbarka Warmińskiego.  – Wieś Blanki jest jedną z nielicznych wiosek tematycznych na terenie naszego województwa – mówi Łucja Kuczyńska, z Grupy Nieformalnej „Babki Zielarki”. - Jednym z głównych celów naszej działalności jest promowanie gminy Lidzbark Warmiński poprzez zielarstwo i ekologię. - Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o historii powstania „Wioski Zielarskiej” oraz sposobach wytwarzania  leczniczych nalewek – mówi Alicja Tabaka. – „Babki Zielarki” jest dla nas  inspiracją na to, jak z małego zielnika wyrósł pomysł na działalność dla całej wsi.

[POWRÓT]

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010