Sucha rzeka w Sokolicy



Nazwa realizatora: Koło Gospodyń Wiejskich w Wirwiltach
Czas trwania projektu: 03.06.2020 – 30.09.2020
Miejsce realizacji projektu: Sokolica
Kwota dofinansowania: 4 000,00 zł

   Celem projektu "Sucha rzeka w Sokolicy" była integracja międzypokoleniowa mieszkańców do wspólnego działania, oderwanie dzieci i młodzieży od komputerów, wymiana wzajemnych doświadczeń związanych z pielęgnowaniem terenów zielonych. Projekt polegał na wykonaniu prac potrzebnych do stworzenia suchej rzeki na działce przed świetlicą wiejską w Sokolicy.     Zagospodarowany został teren po istniejącym niegdyś rowie o długości około 25 metrów i skarpa. Najpierw odbyło się spotkanie rekrutacyjne, na które bardzo chętnie przyszli mieszkańcy i zaoferowali pomoc w miarę możliwości. Następnie umówiliśmy się na pierwsze spotkanie i ruszyliśmy wspólnie do pracy. Prace polegały na przygotowaniu terenu poprzez usunięcie starej darni chwastów i kęp traw, podsypanie żwirem, wyścieleniu agrowłókniną i wysypaniu kamykami koryta suchej rzeki. W pracach uczestniczyło 20-tu mieszkańców w wieku od 6 do 60 lat. Zakupione zostały narzędzia ogrodnicze potrzebne do realizacji projektu a także żwir, kamyki, rośliny ozdobne i lampy solarne. Nad brzegiem suchej rzeki i skarpie zostały posadzone kompozycje roślin ozdobnych takich jak: różnorodne gatunki traw ozdobnych, żurawki, rozchodniki, rojniki, smagliczki skalne, lawendy, ostróżki itp. Zakupione narzędzia wykorzystamy w następnych latach do pielęgnowania suchej rzeki. Od okolicznych gospodarzy dostępne były kamienie polne, które trzeba było przewieźć i ułożyć nad brzegiem suchej rzeki. Do pomocy włączyłyśmy silnych panów, którzy dzielnie te kamienie układali. Całość kompozycji podkreśliło zamontowanie lamp solarnych, które po zmroku nadają efektu, blasku i podkreślają brzegi rzeki. Na zakończenie projektu odbył się festyn na działce przed świetlicą wiejską w Sokolicy, na który przybyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wirwilt i mieszkańcy Sokolicy. Naszym dobrem wspólnym będzie teraz to stworzone miejsce, gdzie będzie można przyjść, odpocząć, zrelaksować się i posłuchać głosów natury.
Poprzez realizację projektu mieszkańcy rozbudzili w sobie potrzebę do wspólnego działania i w następnych latach zaangażują kolejne osoby do utrzymania i pielęgnacji utworzonego terenu. Będą spędzać czas razem i łączyć się w prace na rzecz społeczności lokalnej. Zacieśniły się więzy sąsiedzkie. Przeniesienie zdobytej wiedzy i umiejętności zaowocuje szerzeniem w małych społecznościach zamiłowanie do dalszej pracy nad estetyką i wyglądem naszej pięknej miejscowości.

   


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.