Inkubator Tradycji – Spotkania na Granicy



Nazwa realizatora: GN Inna strona Warmii
Czas trwania projektu: 14.06.2020 – 20.10.2020
Miejsce realizacji projektu: Gmina Jonkowo i Świątki
Kwota dofinansowania: 4 500,00 zł

Spotkania warsztatowe sąsiadów, zostały zrealizowane w 6 wsiach gminy Jonowo i Świątki, podczas których uczestnicy mieli okazje wziąć udział w zajęciach takich jak min. lalki motanki, dziedzictwa kulinarnego i przyrodniczego, legendy z regionu, ekologiczne i kapliczki. Wybór miejsc poprzedziły rozmowy z lokalnymi władzami (sołtysi), mieszkańcami i przedsiębiorcami, których udało nam się wciągnąć do współpracy.
Podczas ich trwania mieszkańcy, turyści mogli się lepiej poznać, zintegrować po przez wspólne działania, wymieniać doświadczeniami i poznać swoją okolicę. Forma projektu jaką przyjęliśmy, nie była do tej pory realizowana w regionie, ale pokazała nam jak duże jest zainteresowanie i potrzeba tego typu warsztatów. Pomogły one w budowaniu kapitału społecznego, pobudzeniu osób ze wsi do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolego. Oprócz tego mieszkańcy mieli okazję zdobyć nowe umiejętności, wiedzę i poszerzyć już zdobyte. Pobudziłyśmy międzypokoleniową wymianę doświadczeń, podczas pogadanek o tradycji i ekologii.
Z powodu pandemii Covid-19 i obostrzeń z tym związanych, byłyśmy zmuszone do przesunięcia realizacji zadania z czerwca na wrzesień, przez co udało nam się zrealizować projekt, ale w mniejszej skali niż było to przewidziane. Warsztaty zostały zrealizowane w reżimie sanitarnym i z udziałem mniejszej ilości osób. Przez panujące w kraju restrykcje nie udało nam się dotrzeć do mediów, które zajęte były powiadamianiem publiczności o sytuacji pandemii i nie były zainteresowane współpracą. Reklamę i promocję prowadziłyśmy w min. mediach społecznościowych, co pozwoliło nam dotrzeć do większej ilości odbiorców. Intensywna promocja cyklu odbyła się za pomocą fanpage Facebooka - Inkubator Tradycji - Spotkania na granicy. Sukcesem tej akcji, są głosy poparcia dla naszej działalności płynące od osób biorących udział w warsztatach, jak i kolejne zaproszenia od sołtysów do przeprowadzenia podobnych warsztatów w ich wsiach.
W trakcie trwania projektu Paulina Piotrowicz została prezesem stowarzyszenia "Multiform" z Olsztyna, a Katarzyna Jaroszewicz przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Skolitach, co daję więcej możliwości i pozwoli w przyszłości na realizację jeszcze większej ilości projektów. Pragniemy, aby projekt który zapoczątkowałyśmy miał szansę dalej się rozwijać, aby nauka, integracja i wymiana międzypokoleniowa mogła nadal trwać, bo jak pokazały nasze działania jest na to duże zapotrzebowanie, szczególnie w mały wsiach, gdzie dostęp na kultury jest ograniczony.
Celem Spotkań na Granicy była integracja mieszkańców małych wsi i dotarcie do nich z ciekawą ofertą kultularno - edukacyjną, co zostało osiągnięte. Stworzyłyśmy w ten sposób bazę mieszkańców małych miejscowości, którzy szukają szerszej oferty zajęć dla siebie i dzieci i są zainteresowani dalszą współpracą. Przez nietypowe zajęcia przybliżyłyśmy uczestnikom warsztatów dawne tradycje wsi, zielarstwo i legendy regionalne i zmobilizowałyśmy ich do twórczego działania, tworząc instrumenty, makatki czy kapliczki.
  


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.