Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce
We współpracy z Lokalną Grupą Działania Warmiński Zakątek"

wz/artykul


Bądź jak Kopernik – sięgaj do gwiazd

Numer wniosku: DL/955/48/2023
Nazwa realizatora: GN Siostry Kopernika
Czas trwania projektu: 1.06.2023 – 30.11.2023
Miejsce realizacji projektu: Dobre Miasto
Kwota dofinansowania: 6 000,00  zł
 
Projekt polegał na uczczeniu postaci Mikołaja Kopernika, głównie na przybliżeniu postaci wielkiego uczonego oraz jego osiągnięć poprzez:
- nagranie przygotowanego spektaklu "Szczęśliwe gwiazdy Kopernika" oraz wydanie spektaklu na płycie DVD w formie filmu. Spektakl jest złożony ze scen kukiełkowych (samodzielnie wykonanych) oraz narratorskich (narratorzy w strojach z epoki renesansu).
W filmie zostały wykorzystane stroje renesansowe zakupione w ramach realizacji projektu "Szczęście Kopernika". Powstały film jest materiałem edukacyjnym dla szkół podstawowych w powiecie olsztyńskim a także materiałem promocyjnym SP2 i Dobrego Miasta.
- zorganizowanie imprezy środowiskowej w mieście - Gali Kopernika "Bądź jak Kopernik - sięgaj do gwiazd!", podczas której odbyła się gra miejska dla grup złożonych z uczniów wszystkich szkół gminy Dobre Miasto. Na gali odbyło się wręczenie statuetek Koperniki 2023 za pozytywne zachowania w kategoriach: Najaktywniejszy uczeń, Najlepszy Przyjaciel, Klasa z Zasadami. Dla uczestników Gali przygotowane zostały stoiska z zabawami, grami, zadaniami, quizami o tematyce związanej z Mikołajem Kopernikiem.
- wydanie  tabliczek z kodami QR z grą miejską pt. "Kopernik w Dobrym Mieście", gdzie zawarte są w formie nagrań audio informacje o dobromiejskich zabytkach, fragmenty spektaklu  o Mikołaju Koperniku  oraz pytania dotyczące obejrzanego fragmentu spektaklu z przekierowaniem do kolejnej stacji.
Przygotowując projekt chcieliśmy, aby działania w nim zaplanowane zwiększyły wiedzę, a także zainteresowanie historią związaną z Mikołajem Kopernikiem- jego dorobkiem naukowym i osiągnięciami. Chcieliśmy przekonać odbiorców, że każdy może naśladować wielkiego uczonego w jego pracowitości, wytrwałości, cierpliwości, wkładaniu serca w rozwój pasji.  Naszym celem było również zainspirowanie różnych grup społecznych do podobnej formy ekspresji poprzez sztukę- wystawianie autorskich spektakli kukiełkowych. Zrealizowane działania przyczyniły się w dużej mierze do integracji środowiska szkolnego i międzyszkolnego (przedstawienie "na żywo" obejrzały grupy uczniów z innych dobromiejskich szkół ) oraz do promocji szkoły i Dobrego Miasta w szerokim środowisku- płytę ze spektaklem otrzymały różne środowiska- wszystkie szkoły w powiecie olsztyńskim, władze województwa i powiatu olsztyńskiego, przedstawiciele instytucji związanych z Mikołajem Kopernikiem (np. Muzeum Warmii i Mazur, Zamek w Lidzbarku Warmińskim). Spektakl "na żywo" by również wystawiany w Urzędzie Wojewódzkim podczas uroczystości organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

 


Wróć