Informacje Archiwalne


* Wpisz szukane słowo min 4 znaki

Przeszukuj lata 2010
2011
2012
2013
2014
2015
Przeszukuj
Szukaj w tytułach informacji
Szukaj w treści informacji

Pokaż wszystkie informacje z


Transgraniczna Przedsiębiorczość BLEKINGE/ WARMIA I MAZURY


PIERWSZE WYDARZENIE PROJEKTOWE JUÅ» ZA NAMI!!

W dniach 22 - 26 wrzeÅ›nia trzydziestu przedstawicieli dwóch Lokalnych Grup DziaÅ‚ania: WarmiÅ„ski ZakÄ…tek i Brama Mazurskiej Krainy braÅ‚o udziaÅ‚ w wizycie studyjnej do Szwecji, otwierajÄ…cej dwuletniÄ… realizacjÄ™ projektu wspóÅ‚pracy miÄ™dzynarodowej ze szwedzkÄ… LokalnÄ… Grupa DziaÅ‚ania BLEKINGE.

WÅ›ród uczestników wyjazdu dominowali producenci polskiej zdrowej żywnoÅ›ci i rÄ™kodzieÅ‚a, którzy swoje wyroby prezentowali podczas jarmarku żniwnego w miejscowoÅ›ci Olofström.

Gminy obszaru LGD "WARMIŃSKI ZAKÄ„TEK" reprezentowaÅ‚y wyroby Piekarni ZŁOTY RÓG z Dobrego Miasta , prezentowane przez KasiÄ™ SiteÅ„ i chÄ™tnie degustowane przez mieszkaÅ„ców Szwecji. Do gustu przypadÅ‚y im zwÅ‚aszcza wypieki z ziarnami zbóż: chleby, ciasteczka, ale również tradycyjne polskie ciasta. Na stoiskach nie zabrakÅ‚o domowych kieÅ‚bas z Dobrego Miasta, kiszonych ogórków, oraz dobromiejskich cukierków.

NiezwykÅ‚e pod wzglÄ™dem różnorodnoÅ›ci asortymentu i wizualizacji stoisko Pani Sylwii WÅ‚odarczyk-Ostrowskiej z Dywit odwiedziÅ‚o bardzo wielu mieszkaÅ„ców Olofström, którzy po raz pierwszy mogli zdegustować miody: malinowy, rumiankowy, a także nabyć Å›wiece, ozdoby, warmiÅ„skie pierniczki.

RÄ™kodzieÅ‚o, choć bardzo różnorodne: od użytkowej metalplastyki Pana Dariusza Mickiewicza z Bartoszyc i Pani Magdy Matusewicz z Lidzbarka WarmiÅ„skiego, wyroby wiklinowe KóÅ‚ GospodyÅ„ Wiejskich, przepiÄ™knÄ… rzeźbÄ™ użytkowÄ… Pana Darka Muchy z Górowa IÅ‚aweckiego po znane wszystkim mieszkaÅ„com WZ chóry drewnianych anioÅ‚ów Ewy Maculewicz, cieszyÅ‚o siÄ™ nieco mniejszym zainteresowaniem uczestników targów. Polskie wzornictwo i możliwoÅ›ci zostaÅ‚y jednak zauważone i nawiÄ…zano pierwsze kontakty , które miejmy nadziejÄ™ zaskutkujÄ… wspóÅ‚pracÄ… gospodarczÄ….

DrugÄ…, nie mniej ważnÄ… część grupy studyjnej stanowili przedstawiciele samorzÄ…dów lokalnych obszaru LGD, dla których przygotowano program tematyczny zwiÄ…zany z rozwijaniem aktywnoÅ›ci na obszarach wiejskich: spotkanie z PaniÄ… Burmistrz Olofström, udziaÅ‚ w mini targach energii odnawialnej, wizytacjÄ™ stacji uzdatniania wody w Olofström, oraz prezentacje technologii wiatrowych na morzu.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu wzięli udział w prezentacji działalności Lokalnych Grup Działania w Szwecji, przygotowanej przez Prezesa Zarządu Leader Blekinge w siedzibie organizacji, w Ronneby.

Wielu wrażeÅ„ i emocji dostarczyÅ‚y prezentacje produktów turystyki wiejskiej: Å‚owiska pstrÄ…ga tÄ™czowego na jeziorze Harasjömala, na którym każdy uczestnik wizyty miaÅ‚ możliwość wÄ™dkowania. ZÅ‚owionych zostaÅ‚o kilkanaÅ›cie naprawdÄ™ okazaÅ‚ych ryb, które zapeÅ‚niÅ‚y nasze żoÅ‚Ä…dki podczas kolacji. ByÅ‚a Å›cieżka zadaniowa ÅšLADAMI DZIKIEJ PRZYRODY, prezentacje kulinarne tradycyjnych daÅ„ szwedzkich, których przepisy sukcesywnie bÄ™dziemy zamieszczać na stronie internetowej LGD, prezentacja atrakcji turystycznych miasteczka Sölvesborg oraz chyba najbardziej ekscytujÄ…ca wyprawa do parku safari Eriksberg.

To co zobaczyliÅ›my w Eriksberg nie jest możliwe do opisania: jelenie, żubry, muflony, sarny prezentowaÅ‚y swoje wdziÄ™ki kilkanaÅ›cie metrów od okien autokaru. Wizycie w magicznym oÅ›rodku wypoczynkowym towarzyszyÅ‚y odgÅ‚osy rykowiska, zatopinÄ… w sÅ‚oÅ„cu polanÄ… przechadzaÅ‚a siÄ™ zwierzyna, luksus wnÄ™trz oÅ›rodka zaparÅ‚ dech wszystkim uczestnikom i na zakoÅ„czenie bajkowy pejzaż zatoki morskiej.

Nowy lÄ…d zostaÅ‚ zbadany. Przed nami ewaluacja i przygotowanie wielu dziaÅ‚aÅ„ w Polsce i Szwecji. Już wkrótce na stronach internetowych wszystkich Partnerów pojawiÄ… siÄ™ podstrony prezentujÄ…ce nie tylko dziaÅ‚ania projektowe, ale również lokalnych przedsiÄ™biorców, oferty turystyczne, najważniejsze wydarzenia kulturalne, targowe, gospodarcze.

Projekt, który w Polsce jest finansowany w ramach Wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju LGD z Osi IV Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ma przynieść konkretne efekty: rozwinąć i wypromować lokalne produkty turystyki wiejskiej, zainicjować nowe formy przedsiÄ™biorczoÅ›ci oraz integrować Å›rodowiska lokalne w dziaÅ‚aniach na rzecz rozwoju turystyki. Kolejne dziaÅ‚anie: spotkanie Komitetu MonitorujÄ…cego Projektu bÄ™dzie miaÅ‚o miejsce już 28 października w Polsce.



[POWRÓT]

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010