Informacje Archiwalne


* Wpisz szukane słowo min 4 znaki

Przeszukuj lata 2010
2011
2012
2013
2014
2015
Przeszukuj
Szukaj w tytułach informacji
Szukaj w treści informacji

Pokaż wszystkie informacje z


Transgraniczna Przedsiębiorczość BLEKINGE/ WARMIA I MAZURY


PIERWSZE WYDARZENIE PROJEKTOWE JUŻ ZA NAMI!!

W dniach 22 - 26 września trzydziestu przedstawicieli dwóch Lokalnych Grup Działania: Warmiński Zakątek i Brama Mazurskiej Krainy brało udział w wizycie studyjnej do Szwecji, otwierającej dwuletnią realizację projektu współpracy międzynarodowej ze szwedzką Lokalną Grupa Działania BLEKINGE.

Wśród uczestników wyjazdu dominowali producenci polskiej zdrowej żywności i rękodzieła, którzy swoje wyroby prezentowali podczas jarmarku żniwnego w miejscowości Olofström.

Gminy obszaru LGD "WARMIŃSKI ZAKĄTEK" reprezentowały wyroby Piekarni ZŁOTY RÓG z Dobrego Miasta , prezentowane przez Kasię Siteń i chętnie degustowane przez mieszkańców Szwecji. Do gustu przypadły im zwłaszcza wypieki z ziarnami zbóż: chleby, ciasteczka, ale również tradycyjne polskie ciasta. Na stoiskach nie zabrakło domowych kiełbas z Dobrego Miasta, kiszonych ogórków, oraz dobromiejskich cukierków.

Niezwykłe pod względem różnorodności asortymentu i wizualizacji stoisko Pani Sylwii Włodarczyk-Ostrowskiej z Dywit odwiedziło bardzo wielu mieszkańców Olofström, którzy po raz pierwszy mogli zdegustować miody: malinowy, rumiankowy, a także nabyć świece, ozdoby, warmińskie pierniczki.

Rękodzieło, choć bardzo różnorodne: od użytkowej metalplastyki Pana Dariusza Mickiewicza z Bartoszyc i Pani Magdy Matusewicz z Lidzbarka Warmińskiego, wyroby wiklinowe Kół Gospodyń Wiejskich, przepiękną rzeźbę użytkową Pana Darka Muchy z Górowa Iławeckiego po znane wszystkim mieszkańcom WZ chóry drewnianych aniołów Ewy Maculewicz, cieszyło się nieco mniejszym zainteresowaniem uczestników targów. Polskie wzornictwo i możliwości zostały jednak zauważone i nawiązano pierwsze kontakty , które miejmy nadzieję zaskutkują współpracą gospodarczą.

Drugą, nie mniej ważną część grupy studyjnej stanowili przedstawiciele samorządów lokalnych obszaru LGD, dla których przygotowano program tematyczny związany z rozwijaniem aktywności na obszarach wiejskich: spotkanie z Panią Burmistrz Olofström, udział w mini targach energii odnawialnej, wizytację stacji uzdatniania wody w Olofström, oraz prezentacje technologii wiatrowych na morzu.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu wzięli udział w prezentacji działalności Lokalnych Grup Działania w Szwecji, przygotowanej przez Prezesa Zarządu Leader Blekinge w siedzibie organizacji, w Ronneby.

Wielu wrażeń i emocji dostarczyły prezentacje produktów turystyki wiejskiej: łowiska pstrąga tęczowego na jeziorze Harasjömala, na którym każdy uczestnik wizyty miał możliwość wędkowania. Złowionych zostało kilkanaście naprawdę okazałych ryb, które zapełniły nasze żołądki podczas kolacji. Była ścieżka zadaniowa ŚLADAMI DZIKIEJ PRZYRODY, prezentacje kulinarne tradycyjnych dań szwedzkich, których przepisy sukcesywnie będziemy zamieszczać na stronie internetowej LGD, prezentacja atrakcji turystycznych miasteczka Sölvesborg oraz chyba najbardziej ekscytująca wyprawa do parku safari Eriksberg.

To co zobaczyliśmy w Eriksberg nie jest możliwe do opisania: jelenie, żubry, muflony, sarny prezentowały swoje wdzięki kilkanaście metrów od okien autokaru. Wizycie w magicznym ośrodku wypoczynkowym towarzyszyły odgłosy rykowiska, zatopiną w słońcu polaną przechadzała się zwierzyna, luksus wnętrz ośrodka zaparł dech wszystkim uczestnikom i na zakończenie bajkowy pejzaż zatoki morskiej.

Nowy ląd został zbadany. Przed nami ewaluacja i przygotowanie wielu działań w Polsce i Szwecji. Już wkrótce na stronach internetowych wszystkich Partnerów pojawią się podstrony prezentujące nie tylko działania projektowe, ale również lokalnych przedsiębiorców, oferty turystyczne, najważniejsze wydarzenia kulturalne, targowe, gospodarcze.

Projekt, który w Polsce jest finansowany w ramach Wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju LGD z Osi IV Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ma przynieść konkretne efekty: rozwinąć i wypromować lokalne produkty turystyki wiejskiej, zainicjować nowe formy przedsiębiorczości oraz integrować środowiska lokalne w działaniach na rzecz rozwoju turystyki. Kolejne działanie: spotkanie Komitetu Monitorującego Projektu będzie miało miejsce już 28 października w Polsce.



[POWRÓT]

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010