"Seniorzy w akcji" - program Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"



   Konkurs ma charakter ogólnopolski. Projekty powinny być realizowane na terenie Polski i mieć wymiar lokalny – w zależności od skali projektu może to być dzielnica, miasto, wieś, gmina lub powiat.
   Do konkursu mogą przystąpić osoby w wieku 60+ – samodzielnie lub w parze międzypokoleniowej z osobą młodszą o co najmniej 25 lat (pełnoletnią). Na etapie składania wniosków pomysłodawca powinien wskazać organizację lub instytucję wspierającą, która będzie pełnić funkcję grantobiorcy. Animatorzy-autorzy pomysłu zgłaszają się we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która będzie pełnić rolę podmiotu aplikującego o dotację.
   Aby przystąpić do Konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego online, który udostępniony na stronie internetowej www.seniorzywakcji.pl w terminie od 15 marca 2023 do 11 kwietnia 2023 r. Zwycięskie pomysły na działania społeczne zostaną wybrane w drodze konkursu w trzyetapowym procesie, którego przebieg opisany jest § 6 Regulaminu. Nagrodzone projekty otrzymają dotację na realizację działań trwających maksymalnie od 1 września 2023 do 30 czerwca 2024 (i nie krócej niż 7 miesięcy) wysokości od 11 000 zł do 17 000 zł.

Celem Konkursu jest wyłonienie i wsparcie realizacji pomysłów na działania społeczne, których pomysłodawcami i animatorami są osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe, a których celem jest wspieranie aktywności i zaangażowania społecznego osób starszych. Szukamy osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności, przydatne w swojej dalszej aktywności społecznej. Zgłaszane pomysły powinny wypełniać cele konkursu i mieścić się w co najmniej jednym z trzech obszarów:
1. Działania wzmacniające aktywne uczestnictwo osób starszych w życiu społecznym:
• rozwijające pasje osób starszych poprzez budowanie wokół nich grup, środowisk i przestrzeni dla twórczych działań, będących okazją do dzielenia się przez osoby starsze doświadczeniem, umiejętnościami i osiągnięciami;
• wzmacniające głos seniorów i ich udział w rozwiązywaniu lokalnych problemów, promujące postawy i wartości obywatelskie;
• skierowane na poprawianie relacji i budowanie więzi międzypokoleniowych;
• stymulujące dialog międzykulturowy mieszkańców i zachęcające do podejmowania działań zwiększających otwartość na problematykę różnorodności społecznej, np. poprzez podejmowanie aktywności, których celem jest spotykanie się osób różnych narodowościowo i etnicznie, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału osób starszych.

2. Działania na rzecz środowiska i klimatu:
• propagujące i utrwalające zasady harmonijnego współżycia ludzi i społeczności lokalnej z ich naturalnym środowiskiem przyrodniczym;
• podnoszące wiedzę społeczności lokalnej i animujące działania w zakresie ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatycznym;
• nakierowane na wdrażanie w społecznościach lokalnych zmian związanych z ochroną środowiska i klimatu.

3. Działania nakierowane na tworzenie i wykorzystanie nowych technologii w kreowaniu świata przyjaznego osobom starszym:
• propagujące twórcze podejście do nowoczesnych technologii;
• wpływające na wzrost wiedzy i umiejętności osób starszych w zakresie wykorzystania nowych technologii.

1. Do udziału w Konkursie mogą zgłaszać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba pełnoletnia młodsza o co najmniej 25 lat), zwane dalej animatorami, we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją (organizacja wspierająca), która będzie podmiotem występującym o dotację będzie administrowała dotacją.
2. Jedna organizacja/instytucja może być organizacją wspierającą dla nie więcej niż dwóch pomysłów zgłoszonych do Konkursu w danej edycji.
3. Jedna osoba (animator starszy) może zgłosić w danej edycji tylko jeden pomysł na projekt.
4. Jedna osoba może uczestniczyć jako animator projektu nie więcej niż w dwóch edycjach Konkursu.  

STRONA PROGRAMU


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.