Building Bridges – Civic Capital in Local Communities. Konkurs grantowy - granty interwencyjne



Projekt „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV), tj. w tłumaczeniu na j. polski Obywatele, równość, prawa i wartości. Celem projektu jest wzmacnianie potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji działających na obszarach wiejskich i w miastach do 50 tys. mieszkańców oraz promowanie wartości europejskich i praw zawartych w Karcie Praw Podstawowych (zw. dalej Kartą)

Trzyletni projekt będzie realizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w ramach dwóch dużych ścieżek – wsparcia szkoleniowo-doradczego oraz programów grantowych. W ramach pierwszego działania zaplanowano:
• organizację szkoleń podnoszących wiedzę i kompetencje m.in. w zakresie praw i wolności zawartych w Karcie czy realizacji projektów, - od pomysłu , przez planowania działań, pisanie wniosku do rozliczenia.
• stworzenie sieci wsparcia dla organizacji poprzez prowadzenie konsultacji, helpdesku i strony internetowej,
• stworzenie przestrzeni do sieciowania i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicielami innych sektorów poprzez organizację spotkań sieciujących, forów i kongresów. W ramach drugiego działania zaplanowano konkursy grantowe ze wsparciem finansowym dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego:
• organizacje konkursów na granty interwencyjne: okres trwania 6-8 miesięcy, kwota dofinansowania min. 3 000 euro, max. 8 000 euro;
• organizację konkursów na małe granty: okres trwania 6-12 miesięcy kwota dofinansowania min. 10 000 euro, max. 20 000 euro; • organizację konkursów na duże granty okres trwania 12-24 miesiące kwota dofinansowania min. 20 001 euro, max. 60 000 euro. Środki finansowe będą przyznawane m.in. na:
• działania dotyczące upowszechniania wiedzy i promocji praw i wolności wynikających z Karty oraz Traktatów UE wśród różnych grup docelowych;
• organizację spotkań, warsztatów, przestrzeni do wymiany wiedzy w tym zakresie;
• świadczenie doradztwa oraz realizację działań strażniczych i monitorujących;
• prowadzenie badań i analiz, opracowywanie narzędzi i standardów pozwalających upowszechniać i wdrażać prawa i wartości czy świadczenie wsparcia dla grup zagrożonych wykluczeniem. Podmioty zainteresowane pozyskaniem środków oraz udziałem w szkoleniach i wydarzeniach sieciujących uzyskają wsparcie od konsultantów regionalnych.

Celem konkursu interwencyjnego jest wsparcie projektów, które są odpowiedzią na zdiagnozowaną sytuację kryzysową, zaistniałą w związku z niespodziewanymi wydarzeniami, np. nagłą zmianą sytuacji społecznej danej grupy; wydarzeniami losowymi powodującymi ograniczenie możliwości działania organizacji.

Ideą konkursu jest przyznawanie środków na działania i projekty, które z uwagi na potrzebę pilnej reakcji i odpowiedzi na zdiagnozowany problem, nie mogą być realizowane w standardowym trybie. Rezultaty dofinansowanych projektów nie muszą być trwałe ani przyczyniać się do wprowadzenia długotrwałej zmiany - powinny stanowić odpowiedź na konkretną sytuację lub problem, zdiagnozowany tu i teraz.

Złożenie wniosku w otwartym naborze w trybie awaryjnym musi zostać przez organizację odpowiednio uzasadnione:
1) należy wykazać, że planowane działanie wykracza poza standardową, bieżącą działalność Wnioskodawcy;
2) należy przedstawić diagnozę i opisać sytuację oraz czynniki, które spowodowały konieczność podjęcia działań opisanych w projekcie w trybie awaryjnym;
3) należy opisać, w jaki sposób proponowane działanie będzie stanowiło odpowiedź na zdiagnozowany problem;
4) we wniosku należy zamieścić informacje, odwołując się do wiarygodnego źródła, które pozwolą na zweryfikowanie opisanej sytuacji np. poprzez wklejenie linków, dołączenie skanów publikacji prasowych, udokumentowanych źródeł informacji np. z mediów społecznościowych itd.

Konkurs na granty interwencyjne wspiera działania w ramach czterech obszarów tematycznych:
1) Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE.
2) Działania strażnicze i wspieranie społeczności lokalnych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w tworzeniu polityk lokalnych.
3) Wspieranie grup docelowych. 
4) Rozwój organizacji jako aktywnych podmiotów zaangażowanych w budowanie lokalnej demokracji. 

Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie - dotyczy zarówno Lidera jak i Partnera/Partnerów projektu:
1) stowarzyszenia, działające na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261 z późn. zm.);
2) fundacje, działające na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2167 z późn. zm.). O granty nie mogą ubiegać się fundacje z zarządem jednoosobowym, które nie posiadają organu nadzoru;
3) związki stowarzyszeń utworzone na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261);
4) koła gospodyń wiejskich utworzone na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. z 2020 r. poz. 553, 932), działające jako stowarzyszenie na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261) lub działające jako samodzielne kółko rolnicze na podstawie Ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz.U. 2019 poz. 491). Kwota grantu nie może przekraczać określonej przez zebranie członkiń koła najwyższej sumy zobowiązań, jakie może zaciągnąć podmiot.

STRONA PROGRAMU


 


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.