Wsparcie finansowe dla pozarządowych organizacji młodzieżowych i/lub działających na rzecz młodzieży w Polsce w ramach projektu #KlimatNAZmiany
Celem konkursu jest zwiększenie wiedzy na temat zmian klimatycznych i ich ekologiczno-społecznych skutków, odpowiedzialności krajów UE i obecnego modelu gospodarczego za stan klimatu, wpływu naszego konsumpcyjnego stylu życia na klimat oraz możliwych rozwiązań. Ważne jest również zwiększenie zaangażowania młodych osób w kampanię i rzecznictwo dla klimatu.
Celami kampanii są:
1. Zapewnienie, by globalne ocieplenie utrzymało się na poziomie poniżej 1,5°C, by uniknąć wzrostu temperatur do katastrofalnego poziomu oraz osiągniecie neutralności klimatycznej do 2040 roku.
2. Przejście do gospodarki sprawiedliwej pod względem społecznym i ekologicznym, stawiającej interesy społeczeństwa i natury ponad interesami korporacji – promowanie alternatywnych i regeneratywnych modeli gospodarczych.
3. Zwiększenie odporności lokalnej oraz sprawiedliwości globalnej przez zapewnienie wsparcia finansowego i technicznego krajom dotkniętym zmianami klimatu, a także opracowanie międzynarodowego programu ochrony dla migrantów i migrantek klimatycznych.
4. Umożliwienie młodym udziału w polityce, włączając ich poglądy i wizje w proces podejmowania decyzji politycznych.
Ogólnym celem wsparcia finansowego jest włączenie organizacji działających lokalnie w działania międzynarodowej kampanii #KlimatNaZmiany. Projekty wnioskodawców mają być zgodne z postulatami kampanii #KlimatNaZmiany oraz przyczyniać się do jej wzmocnienia i upowszechnienia rezultatów, np. poprzez wykorzystanie materiałów, które powstały w ramach kampanii. Działania mają zwiększyć świadomość i zaangażowanie młodych w ochronę klimatu oraz wzmocnić ich uczestnictwo w procesach decyzyjnych, dotyczących ich ekologicznospołecznej przyszłości.
Projekty powinny przyczyniać się do realizacji następujących konkretnych celów:
● zwiększanie świadomości i wiedzy młodych obywateli i obywatelek (16-35 lat) na temat zmian klimatu i ich przyczyn, ekologiczno-społecznych skutków oraz możliwych rozwiązań, w tym wpływu obecnego modelu gospodarczego oraz nie zrównoważonej produkcji i konsumpcji na klimat;
● wspieranie aktywnego zaangażowania młodych obywateli i obywatelek (16-35 lat) na rzecz klimatu, zrównoważenia środowiskowego, wdrażania alternatywnych rozwiązań (np. gospodarki o obiegu zamkniętym, ekonomii obwarzanka, ekonomii lokalnej itd.), przyczyniających się do opartego na globalnej i lokalnej solidarności przeciwdziałania zmianie klimatu;
● zwiększenie udziału młodych obywateli i obywatelek (16-35 lat) w rzecznictwie dla klimatu, w procesach politycznych na różnych poziomach; Strony trzecie rozumiane są jako organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które nie są oficjalnymi partnerami ani beneficjentami projektu. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego to niepaństwowe, ochotnicze podmioty non-profit, utworzone przez osoby z sektora społecznego, odrębne od państwa i rynku. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego reprezentują szeroki zakres interesów i powiązań. Mogą do nich należeć organizacje bazujące na społecznościach lokalnych oraz organizacje pozarządowe (NGO).
● wspieranie możliwości wymiany wiedzy i wzajemnego uczenia się między inicjatywami i aktywistami zaangażowanymi w działania podnoszące świadomość na temat zmian klimatu, zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwej gospodarki, migracji klimatycznych i praw człowieka.
Maksymalne wsparcie finansowe dla projektu strony trzeciej wynosi 5 000 EUR – 22 500 PLN.
Ostateczny termin składania wniosków: 20.02.2022
STRONA PROGRAMU