Konkurs Grantowy Komisji Europejskiej - European Cooperation projects Small Scale




   To działanie wspiera projekty z udziałem różnorodnych Partnerów działających w sektorach kulturalnym i kreatywnym, by przeprowadzić szerokie spectrum aktywności i inicjatyw. Działanie jest zakotwiczone w programie Kreatywna Europa i jego zagadnieniach przekrojowych (inkluzywność, redukcja śladu środowiskowego i równość płci). Europejskie projekty współpracy mają w zamierzeniu także wpłynąć na implementację pojawiających się inicjatyw polityki UE, takich jak New European Bauhaus.

   Europejskie projekty współpracy są otwarte na wszystkie kulturowe i kreatywne sektory. Jednakże, biorąc pod uwagę że te działanie ma w zamierzeniu wspierać cele komponentu KULTURA, projekty w których występują wyłącznie organizacje z sektora audio-wizualnego i projekty dotyczące tylko kwestii audio-wizualnych nie będą w jego ramach dofinansowane.

   Temat CREA-CULT-2023-COOP-1 - Projekty na małą skalę:

  • Konsorcjum musi się składać z przynajmniej 3 podmiotów z 3 różnych krajów mogących brać udział w Programie 
  • Maksymalna wysokość grantu UE to 200 000 € na projekt
  • Poziom dofinansowania to maksymalnie 80%
   Małoskalowe projekty są szczególnie odpowiednie do promocji dostępu organizacji oddolnych i wspierania ich w tworzeniu nowych partnerstw i rozwinięcia nowych aktywności i innowacyjnych idei, takich jak festiwale, jarmarki sztuki, wystawy, performanc'y itp.
 
   Wsparcie będzie zapewnione projektom współpracy wspierających jeden z następujących celów:
  • Cel 1 - Transnarodowe kreacja i cyrkulacja: by wzmocnić transnarodową kreację i cyrkulację europejskich prac i artystów;
  • Cel 2 - Innowacja: by wzmocnić zdolność europejskich sektorów kulturyalnego i kreatywnego w celu wsperania talentów, dokonywania innowacji, prosperowania i generowania miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego.

   Poza wpisywaniem się w powyższe cele projekty muszą odnosić się do jednego (a nie więcej niż do dwóch) z następujących priorytetów:

1. Odbiorcy: by zwiększyć dostęp do kultury i partycypacji w niej jak również zaangażowanie odbiorców i rozwój zarówno fizyczny jak i cyfrowy.
2. Inkluzja społeczna: by promować odporność społeczną i wzmocnić włączenie społeczne w/poprzez kulturę w szczególności osób lub dla osób z niepełnosprawnościami, osób należących do mniejszości i osób należących do grup marginalizowanych społecznie, jak również dialog międzykulturowy.
3. Zrównoważoność: w zgodzie z Europejskim Zielonym Ładem i New European Bauhaus by współ-tworzyć, adaptować i rozpowszechniać bardziej przyjazne środowisku praktyki, jak również by zwiększać świadomość zrównoważonego rozwoju poprzez aktywności kulturalne.
4. Cyfrowość: by pomóc europejskim sektorom kulturowym i kreatywnym by przedsięwziąć lub przyśpieszyć ich cyfryzację , także jako odpowiedź na kryzys Covid-19;
5. Wymiar międzynarodowy: by zbudować zdolność wewnątrz europejskich sektorów kulturalnego i kreatywnego, wliczając w to organizacje oddone i mikroorganizacje, do bycia aktywnym na szczeblu międzynarodowym - w Europie i reszcie świata.

   Poza tymi priorytetami, roczne specyficzne dla sektora priorytety dla następujących sektorów zostały zdefiniowane by wzmocnić sektorowe podejście Programu: dziedzictwo kulturowe, muzyka, książki i publikacje, architektura, moda i design, zrównoważona turystyka kulturowa. Te priorytety bazują na dialogach politycznych i konsultacjach z interesantami takimi jak Inicjatywa Music Moves Europe czy doświadczeniach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 10`8, i odpowiadają na zidentyfikowne współdzielone potrzeby w tych sektorach kulturalnych i kreatywnych których specyficzne wyzwania wymagają bardziej specyficznego podejścia. Indykatywnie 20% Budżetu przeznaczonego na te działanie będzie wykorzystane do wsparcia projektów odnoszących się do tych specyficznych dla Sektora działań.
 

6. Roczny specyficzny dla sektora priorytet (dla sektorów: dziedzictwo kulturowe, muzyka, książki i publikacje, architektura, moda i design, zrównoważona turystyka kulturowa):  budowanie potencjału i działania szkoleniowe (i inne działania rozwijające umiejętności takie jak mentoring, nauka przez wymianę wiedzy, sieciowanie itp.) specyficzne dla wymienionych powyżej sektorów. Celem tego priorytetu jest rozwój talentów i wzmocnienie potencjału profesjonalnego i przedsiębiorczego artystów i specjalistów z wyżej wymienionych sektorów do adaptacji nowych procesów kratywnych, modeli biznesowych i rozwoju rynku oraz by zaakceptować zieloną i cyfrową transformację. Szczególną wagą będzie darzone nabycie umiejętności i wiedzy z zakresu:

  • Przedsiębiorczości i rozwoju profesjonalnego (takie jak rozwój odbiorców, marketing, promocja, dystrybucja, monetyzacja, samozatrudnienie, negocjacje kontraktacji i wynagrodzenia itp.),
  • Cyfryzacja (3D, technologie AI, Big Data, blockchain, Metaverse, NFT, etc.),
  • Zazielenienie łańcuchów wartości i i zrównoważone modele biznesowe.

Oczekiwany wpływ:

To działanie wesprze około 130 projektów.
To działanie ma wesprzeć współpracę między organizacjami aktywnymi na polu kultury, zwiększyć europejski wymiar kreacji i cyrkulacji dzieł europejskich artystów jak również zachęcić do rozwoju, eksperymentacji, rozpowszechniania lub korzystania z nowych i innowacyjnych praktyk.
To działanie ma też wesprzeć implementację Strategii Równości Płci Komisji Europejskiej 2020-2025 i Europejski Zielony Ład.

STRONA PROGRAMU


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.