Program Grantowy Nordyckiej Rady Ministrów - Prosperous Future
Prosperous Future – nowy program wspierający współpracę organizacji nordyckich ze społeczeństwem obywatelskim w Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, niezależnymi partnerami związanymi z Ukrainą, jak również Białorusią i Rosją.
Od 2006 Nordycka Rada Ministrów organizowała programy grantowe w celu wspierania współpracy pomiędzy społeczeństwem obywatelskim w krajach nordyckich a organizacjami w Regionie Morza Bałtyckiego, włączając Białoruś i Rosję w kwestiach wzajemnego zainteresowania. Od lutego 2022 jednakże, warunki współpracy z organizacjami w Rosji i Białorusi znacząco się zmieniły. W związku z tym program został przystosowany do nowych geopolitycznych realiów i istnieje obecnie możliwość włączenia niezależnych partnerów z Ukrainy.
Prosperous Future ma nadal na celu umożliwienie i wzmocnienie współpracę międzyludzką w regionie przez wsparcie społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju demokratycznego w kierunku zrównoważonych i odpornych społeczeństw w zgodzie z wizją i strategicznymi priorytetami Nordyckiej Rady Ministrów. Zakłada ona to, że Region będzie najbardziej zintegrowanym i zrównoważonym na świecie do 2030 roku.
By wprowadzić w życie tę wizję do 2030, Nordycka Rada Ministrów ustaliła szereg strategicznych priorytetów. Znaczy to że wszelkie przedsięwzięcia powinny wpisywać się w przynajmniej jedno z następujących priorytetów:
- Zielony region – razem, będziemy promować zieloną transformację naszych społeczeństw i pracować w kierunku neutralności węglowej i zrównoważonej ekonomii obiegu zamkniętego i bazującej na biologii.
- Region konkurencyjny – razem, będziemy promować zielony wzrost w regionie bazując na wiedzy, innowacji, mobilności i cyfrowej integracji.
- .Region zrównoważony społecznie – razem, będziemy promować inkluzywny, równy i wzajemnie powiązany region podzielający wartości i wzmocniony wymianą kulturową i dobrobytem
Ponadto każdy projekt powinien zawierać przynajmniej jedno i maksymalnie 2 z 12 celów wizji związanych ze strategicznymi priorytetami:
Zielony Region Nordycki:
- Neutralność węglowa
- Bioróżnorodność
- Ekonomia Obiegu Zamkniętego
- Współpraca Międzynarodowa
Konkurencyjny Region Nordycki
- Innowacja
- Rynki pracy
- Cyfryzacja
Społecznie zrównoważony Region Nordycki:
- Zdrowie i Dobrobyt
- Inkluzywna Przemiana
- Społeczeństwo Obywatelskie
- Spójność
Projekty mogą dotyczyć całego spectrum tematów, włączając w to edukację i kulturę. Ponadto priorytety strategiczne Wizji 2030 i 12 celów Wizji są wzmacniane przez położenie nacisku na trzech tematycznych obszarach przekrojowych. Działania projektowe muszą być związane z przynajmniej jednym z nich, a opis powinien być włączony do wniosku:
- Zrównoważony rozwój
- Równość płci
- Dzieci i Młodzież
Podmioty upoważnione do aplikowania o granty
- Grupa 1: Organizacje społeczeństwa obywatelskiego z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Wysp Owczych, Grenlandii, Wysp alandzkich
- Grupa 2: Organizacje społeczeństwa obywatelskiego z Estonii, Łotwy, Litwy i Polski
- Grupa 3: Niezależni Partnerzy ze społeczeństwa obywatelskiego powiązanego z Ukrainą, jak również Białorusią i Rosją
Możliwa struktura partnerstw
- Minimum jeden partner z grupy 1
- Lider musi przynależeć do grupy 1 lub 2
- Minimalnie partnerzy muszą być spośród dwóch różnych grup i 3 różnych krajów
Wartość dofinansowanie: pomiędzy 300 000 a 500 000 DKK (Koron Duńskich)
Okres składania wniosków: 15 grudnia 2022 – 15 lutego 2023
Możliwy okres realizacji projektów: nie wcześniej niż od 1 czerwca 2023, nie później niż do 31 października 2024.
STRONA PROGRAMU (W JĘZ. ANGIELSKIM)