PROJEKT „POLSKIE INICJATYWY PORADNICZE” 2023
W ramach Projektu przewiduje się dofinansowanie poprzez przekazanie dotacji, na realizację inicjatyw Realizatorom, które realizowane będą w zgodności z zadaniami pożytku publicznego. Projekt prowadzony jest z myślą o organizacjach poradniczych prowadzonych przez nieformalne grupy, w tym, m.in. działające przy instytucjach Kościoła Katolickiego, innych związkach wyznaniowych oraz uczelniach wyższych na terenie całego kraju.
Niniejszy Projekt jest realizowany w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033, przez czterech operatorów Projektu: Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie dla Ziemi Niżańskiej, Lokalna Grupa Działania „Trygon- Rozwój i Innowacja” Sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (dalej: NIW- CRSO).
Celem projektu pn. „Polskie Inicjatywy Poradnicze” jest wzmocnienie i zwiększenie rozwoju instytucjonalnego organizacji poradniczych prowadzonych przez nieformalne grupy działające przy instytucjach Kościoła Katolickiego, innych związkach wyznaniowych oraz uczelniach wyższych na terenie całego kraju. Celem szczegółowym jest ułatwienie dostępu do specjalistycznych usług poradniczych dla szerokiego spectrum odbiorców.
Dotacje, otrzymane w ramach Konkursu, mogą zostać przeznaczone na dofinansowanie organizacji poradniczych nie posiadających osobowości prawnej, świadczących usługi w obszarach: poradnictwo prawne, obywatelskie, psychologiczne, rodzinno-pedagogiczne, konsumenckie oraz zawodowe oraz jednocześnie, wpisujących się w jedną ze sfer pożytku publicznego, określoną w artykule 4 Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i o Wolontariacie.
Termin realizacji: Inicjatywy, można realizować od 15 maja do 30 listopada 2023 roku.
Czas realizacji: Okres realizacji Inicjatywy musi zawierać się w powyższych datach, ale nie może być krótszy niż dwa pełne miesiące.
● Wnioskowana kwota Dotacji nie może przekraczać 15 000 zł. Minimalna wnioskowana kwota Dotacji nie może być niższa od 10 000 zł.
● Dotacja może być wykorzystana tylko w celu realizacji Inicjatywy skierowanej do odbiorców poradnictwa realizowanego przez Wnioskodawcę oraz na działania Wnioskodawcy podejmowane w ramach świadczonego poradnictwa
● Finansowane mogą być jedynie działania mieszczące się w zakresie statutowej odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
● Dotacja może być wykorzystana wyłącznie w okresie trwania Inicjatywy.
● Dotacja nie może być przeznaczona na finansowanie działalności gospodarczej.
Wymagany wkład własny wynosi 10% wartości wnioskowanej Dotacji. Dopuszczalne jest wnoszenie wkładu własnego w postaci finansowej i/lub niefinansowej.
Wydatki w ramach Dotacji są kwalifikowalne, jeżeli spełniają wszystkie z n/w warunków:
− są niezbędne dla realizacji projektu,
− są racjonalne i efektywne ekonomicznie,
− zostały faktycznie poniesione w okresie realizacji danej Inicjatywy,
− zostały poniesione w Polsce,
− są udokumentowane,
− zostały przewidziane w budżecie projektu,
− są zgodne ze szczegółowymi wytycznymi określonymi w niniejszym Regulaminie,
− zgodne z ustawą o finansach publicznych;
− są zgodne z odrębnymi przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
− w ramach realizacji zadań Wnioskodawcy mogą ponosić wydatki majątkowe.
Nabór do Konkursu w roku 2023, trwać będzie w terminie od 27 lutego do 21 marca 2023 roku, do godz. 16:00.
STRONA PROGRAMU