Building Bridges – Civic Capital in Local Communities. Konkurs grantowy - granty interwencyjne
Projekt „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV), tj. w tłumaczeniu na j. polski Obywatele, równość, prawa i wartości. Celem projektu jest wzmacnianie potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji działających na obszarach wiejskich i w miastach do 50 tys. mieszkańców oraz promowanie wartości europejskich i praw zawartych w Karcie Praw Podstawowych (zw. dalej Kartą)
Trzyletni projekt będzie realizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w ramach dwóch dużych ścieżek – wsparcia szkoleniowo-doradczego oraz programów grantowych. W ramach pierwszego działania zaplanowano:
• organizację szkoleń podnoszących wiedzę i kompetencje m.in. w zakresie praw i wolności zawartych w Karcie czy realizacji projektów, - od pomysłu , przez planowania działań, pisanie wniosku do rozliczenia.
• stworzenie sieci wsparcia dla organizacji poprzez prowadzenie konsultacji, helpdesku i strony internetowej,
• stworzenie przestrzeni do sieciowania i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicielami innych sektorów poprzez organizację spotkań sieciujących, forów i kongresów. W ramach drugiego działania zaplanowano konkursy grantowe ze wsparciem finansowym dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego:
• organizacje konkursów na granty interwencyjne: okres trwania 6-8 miesięcy, kwota dofinansowania min. 3 000 euro, max. 8 000 euro;
• organizację konkursów na małe granty: okres trwania 6-12 miesięcy kwota dofinansowania min. 10 000 euro, max. 20 000 euro; • organizację konkursów na duże granty okres trwania 12-24 miesiące kwota dofinansowania min. 20 001 euro, max. 60 000 euro. Środki finansowe będą przyznawane m.in. na:
• działania dotyczące upowszechniania wiedzy i promocji praw i wolności wynikających z Karty oraz Traktatów UE wśród różnych grup docelowych;
• organizację spotkań, warsztatów, przestrzeni do wymiany wiedzy w tym zakresie;
• świadczenie doradztwa oraz realizację działań strażniczych i monitorujących;
• prowadzenie badań i analiz, opracowywanie narzędzi i standardów pozwalających upowszechniać i wdrażać prawa i wartości czy świadczenie wsparcia dla grup zagrożonych wykluczeniem. Podmioty zainteresowane pozyskaniem środków oraz udziałem w szkoleniach i wydarzeniach sieciujących uzyskają wsparcie od konsultantów regionalnych.
Celem konkursu interwencyjnego jest wsparcie projektów, które są odpowiedzią na zdiagnozowaną sytuację kryzysową, zaistniałą w związku z niespodziewanymi wydarzeniami, np. nagłą zmianą sytuacji społecznej danej grupy; wydarzeniami losowymi powodującymi ograniczenie możliwości działania organizacji.
Ideą konkursu jest przyznawanie środków na działania i projekty, które z uwagi na potrzebę pilnej reakcji i odpowiedzi na zdiagnozowany problem, nie mogą być realizowane w standardowym trybie. Rezultaty dofinansowanych projektów nie muszą być trwałe ani przyczyniać się do wprowadzenia długotrwałej zmiany - powinny stanowić odpowiedź na konkretną sytuację lub problem, zdiagnozowany tu i teraz.
Złożenie wniosku w otwartym naborze w trybie awaryjnym musi zostać przez organizację odpowiednio uzasadnione:
1) należy wykazać, że planowane działanie wykracza poza standardową, bieżącą działalność Wnioskodawcy;
2) należy przedstawić diagnozę i opisać sytuację oraz czynniki, które spowodowały konieczność podjęcia działań opisanych w projekcie w trybie awaryjnym;
3) należy opisać, w jaki sposób proponowane działanie będzie stanowiło odpowiedź na zdiagnozowany problem;
4) we wniosku należy zamieścić informacje, odwołując się do wiarygodnego źródła, które pozwolą na zweryfikowanie opisanej sytuacji np. poprzez wklejenie linków, dołączenie skanów publikacji prasowych, udokumentowanych źródeł informacji np. z mediów społecznościowych itd.
Konkurs na granty interwencyjne wspiera działania w ramach czterech obszarów tematycznych:
1) Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE.
2) Działania strażnicze i wspieranie społeczności lokalnych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w tworzeniu polityk lokalnych.
3) Wspieranie grup docelowych.
4) Rozwój organizacji jako aktywnych podmiotów zaangażowanych w budowanie lokalnej demokracji.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie - dotyczy zarówno Lidera jak i Partnera/Partnerów projektu:
1) stowarzyszenia, działające na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261 z późn. zm.);
2) fundacje, działające na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2167 z późn. zm.). O granty nie mogą ubiegać się fundacje z zarządem jednoosobowym, które nie posiadają organu nadzoru;
3) związki stowarzyszeń utworzone na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261);
4) koła gospodyń wiejskich utworzone na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. z 2020 r. poz. 553, 932), działające jako stowarzyszenie na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261) lub działające jako samodzielne kółko rolnicze na podstawie Ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz.U. 2019 poz. 491). Kwota grantu nie może przekraczać określonej przez zebranie członkiń koła najwyższej sumy zobowiązań, jakie może zaciągnąć podmiot.
STRONA PROGRAMU