„Dyplomacja publiczna 2024” - konkurs Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów obejmujących realizację zadań publicznych z uwzględnieniem celów i działań określonych poniżej oraz priorytetów Ministerstwa Spraw Zagranicznych w obszarze dyplomacji publicznej. Dyplomacja publiczna obejmuje działania o charakterze strategicznym, koordynacyjnym i wykonawczym, które poprzez kształtowanie postaw społecznych i opinii publicznej za granicą pomagają uzyskać zrozumienie i poparcie dla polskiej racji stanu oraz polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Nadrzędnym celem dyplomacji publicznej jest tworzenie pozytywnego klimatu do realizacji zadań polskiej polityki zagranicznej, jej zrozumienia i poparcia oraz budowanie i wzmacnianie pozytywnego wizerunku Polski za granicą za pośrednictwem soft power. Do dyplomacji publicznej należą m.in.: dyplomacja kulturalna, historyczna, naukowa, ekonomiczna, kulinarna, sportowa, językowa (promocja języka polskiego) oraz cyfrowa.
Celem projektów wybranych w konkursie „Dyplomacja publiczna 2024” są działania na rzecz kształtowania pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej i jego wzmacniania w następujących obszarach:
Obszar I Wzmacnianie wizerunku Polski zaangażowanej, inspirującej, solidarnej m.in. z Ukrainą i społeczeństwem obywatelskim Białorusi. Polska we współczesnym świecie.
Obszar II Przeciwdziałanie dezinformacji i zwiększanie świadomości istniejących zagrożeń w tym obszarze poprzez monitorowanie i ujawnianie incydentów o charakterze dezinformacyjnym oraz budowanie odporności społecznej na dezinformację dzięki rozwijaniu kompetencji w zakresie rozpoznawania nieprawdziwych informacji i właściwego reagowania na nie. Monitorowanie doniesień nt. Polski, identyfikowanie wizerunkowych szans i zagrożeń.
Obszar III Polska silna swoją wielowiekową historią i wielokulturowym dziedzictwem. Upowszechnianie wiedzy o Polsce ze szczególnym uwzględnieniem najnowszej historii Polski.
Obszar IV. Polska prowadzi i wzmacnia dialog kulturowy
Założenia merytoryczne konkursu:
1) Zgłoszony projekt może dotyczyć tylko jednego obszaru.
2) Warunkiem koniecznym jest zaangażowanie w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego.
3) Głównym adresatem projektów realizowanych poza granicami kraju nie mogą być środowiska polonijne.
4) Projekt złożony w konkursie musi stanowić zamkniętą i spójną całość, z określonymi konkretnymi i weryfikowalnymi rezultatami, które zostaną osiągnięte w terminie realizacji projektu finansowanego ze środków MSZ, czyli najpóźniej do dnia 15 grudnia 2024 r.
5) Działania mogą być zrealizowane np. w formie: a) serii wykładów, prelekcji, konferencji i kongresów oraz festiwali muzycznych, teatralnych i filmowych, których efekty będą np. utrwalone na nośnikach cyfrowych, płytach CD lub DVD, b) publikacji, serii artykułów prasowych, umieszczanych w mediach zagranicznych i polskich, c) wystaw, prezentowanych w kilku miejscach, 2 Zgodnie z definicją zawartą w pkt. 1.12 Wytycznych stanowiących załącznik nr 1 do regulaminu. Konkurs Ministra Spraw Zagranicznych RP 6 d) kampanii w mediach społecznościowych, stron internetowych; pożądana jest współpraca z liderami opinii - influencerami, gwarantująca dotarcie z przekazem do szerokiego grona odbiorców, e) serii klipów, filmów, podcastów, wideoblogów. przy czym, działania takie jak: filmy muszą posiadać promesę emisji/pokazu, publikacje - listę dystrybucyjną, koncerty - promesę rezerwacji sal koncertowych, artykuły prasowe - wskazane miejsca publikacji i dystrybucji, wystawy - promesę miejsca ekspozycji, nowotworzone strony internetowe - zapewnienie o ich utrzymywaniu i aktualizacji w kolejnych latach.
6) W ramach konkursu nie jest możliwe finansowanie działań obejmujących część prac nad realizacją projektu – bez publikacji/prezentacji efektów realizacji zadania.
7) Dotowany, przez okres 6 miesięcy od dnia zakończenia zadania jest zobowiązany do bezpłatnego udostępnienia utworów powstałych podczas realizacji projektu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, tj. umieszczenia na stronach internetowych i/lub portalach społecznościowych. Okres 6 miesięcy nie dotyczy wydarzeń transmitowanych/retransmitowanych on-line, działań on-line, realizowanych na żywo, opartych na bezpośredniej interakcji z uczestnikami lub odbiorcami.
8) Efekty projektu muszą dodatkowo zostać opublikowane na stronie internetowej partnera zagranicznego i/lub w jego profilach na portalach społecznościowych a jego treść przetłumaczona na język angielski i/lub język kraju realizacji projektu.
9) Dotowany jest zobowiązany do zachowania wymogu posiadania partnera zagranicznego oraz współpracy z polską placówką zagraniczną, jeśli została ona zadeklarowana na etapie składania oferty do konkursu.
10) Wykluczona jest odpłatna dystrybucja materiałów powstałych w ramach zadania w trakcie realizacji projektu i po jego zakończeniu.
O udzielenie dotacji w ramach konkursu mogą się ubiegać:
1) zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ww. ustawy, tj.: a) stowarzyszenia, b) fundacje, c) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, d) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału pomiędzy swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników, e) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, f) spółdzielnie socjalne,
2) niepubliczne szkoły wyższe,
3) publiczne szkoły wyższe,
4) jednostki samorządu terytorialnego.
Maksymalna łączna kwota środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów wynosi 3 975 000,00 PLN.
Maksymalna wnioskowana kwota dotacji wynosi 200 000,00 PLN.
Wkład własny nie jest wymagany.
Ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej do dnia 29 grudnia 2023 r. do godz. 16.00. Oferty złożone po upływie tego terminu nie będą rozpatrywane, ani opiniowane.
STRONA KONKURSU