Program wpisuje się w zakres działań statutowych Narodowego Centrum Kultury, takich jak: kreowanie zainteresowania kulturą, inspirowanie i wspomaganie podmiotów działających w strefie kultury i dziedzictwa narodowego czy prowadzenie i wspieranie działań mających na celu zwiększanie dostępu do kultury i przeciwdziałania wykluczeniu z uczestnictwa w kulturze.
Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo odwołujące się do tradycji społecznych, kulturowych i religijnych różnych grup społecznych. Istotnym elementem założeń jest twórcza i kreatywna integracja lokalnych oraz regionalnych środowisk zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, bezpośrednio z odbiorcami działań. Aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym, znajduje swój wyraz w organizowaniu wydarzeń i uczestniczeniu w działaniach grup sformalizowanych oraz nieformalnych. Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych i regionalnych, grup muzycznych, organizacji zrzeszających członków społeczności lokalnych (w tym m.in. Kół Gospodyń Wiejskich), a także rzemieślników i rękodzielników kultywowane są tradycje lokalne i regionalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Ich działalność umożliwia przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.
Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Ważne dla realizacji celów programu są działania na rzecz trwałości tradycji, ich twórcze wykorzystanie oraz badanie i propagowanie współczesnych zjawisk etniczno-kulturowych, szczególnie zachodzących na polskiej wsi. W ramach programu dofinansowuje się przedsięwzięcia popularyzujące dziedzictwo kulturowe, działania z zakresu edukacji regionalnej oraz upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nimi, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.
W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, które w istotny sposób wpływają na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację, i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.
Za wartościowe uznaje się także działania związane z inwentaryzacją lokalnych zabytków kultury tradycyjnej, a także tworzenie rejestru zjawisk zaliczanych do niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Program umożliwia również wsparcie zadań, których celem jest uzupełnienie i renowacja strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych prezentujących tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy własnego regionu. Zespoły te poprzez sceniczne kreacje pokazują zróżnicowanie tradycyjnych ubiorów odświętnych, obrzędowych i codziennych, tym samym przyczyniając się do promowania tradycji regionalnych oraz narodowych. Ubiory ludowe powstają we współpracy z lokalnymi twórcami i rzemieślnikami, co przyczynia się do bezpośredniego przekazu tradycji wytwarzania strojów oraz ich zdobnictwa. Równie ważnym celem programu jest wzmocnienie poczucia identyfikacji z regionem, lokalną społecznością i kulturą oraz stworzenie warunków do ich godnej reprezentacji poprzez wyposażenie organizacji zrzeszających członków społeczności lokalnych - Kół Gospodyń Wiejskich w regionalne stroje ludowe.
O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać:
1) samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych1 );
2) organizacje pozarządowe;
3) koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa);
4) kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
5) podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego, z zastrzeżeniem, że na dzień składania wniosku działalność gospodarcza nie może być zawieszona.
W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie realizacji projektów poprzez pokrycie części kosztów realizacji zadań takich, jak:
1) działania popularyzujące żywe i zanikające zjawiska kultury ludowej, takie jak wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty;
2) inicjatywy edukacyjno-animacyjne wspomagające lokalne społeczności w działaniach twórczych, w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym lub nawiązujących do niego, takie jak warsztaty, kursy;
3) organizacja szkoleń, konferencji poświęconych unikalnym zjawiskom kultury ludowej, a także współczesnym zjawiskom zachodzącym w kulturze wsi/folklorze miejskim oraz dokumentacja, tworzenie archiwów, folkloru;
4) zakup/wykonanie i renowacja strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych kultywujących i popularyzujących lokalne tradycje w dziedzinie folkloru: muzyki, tańca, śpiewu i obrzędowości;
5) zakup/wykonanie i renowacja regionalnych strojów ludowych dla Kół Gospodyń Wiejskich
Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania określa się od dnia 15 marca do dnia 17 października 2024 roku z zastrzeżeniem, że wydatki ponoszone z dofinansowania ze środków NCK są kwalifikowalne wyłącznie począwszy od dnia ogłoszenia wyników naboru.
Jeden wnioskodawca ma prawo złożyć 1 wniosek w naborze. Do limitu nie wliczają się wnioski wycofane w trakcie naboru.
W preliminarzu kosztów nie można wyceniać pracy wolontariusza, lecz można wykazać koszty związane z jego ubezpieczeniem, wyżywieniem i kosztami podróży służbowych. W takim przypadku należy z wolontariuszem podpisać umowę o wolontariacie.
Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 10 000 zł.
Maksymalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 150 000 zł
Dofinansowanie zadania może wynosić do 95% budżetu zadania.
. W ramach programu przewiduje się przeprowadzenie jednego naboru wniosków w terminie do 16 stycznia 2024.
STRONA PROGRAMU