Dostępność szansą na rozwój 3 - konkurs PARP
(ogłoszenie organizatora - LINK)
Celem konkursu jest wybór i dofinansowanie projektów, których realizacja przyczyni się do wzrostu świadomości wśród przedsiębiorców, pracownic lub pracowników w zakresie dostępności, w tym uniwersalnego projektowania powszechnie używanych produktów i usług zaspokajających szczególne potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Cel ten zostanie osiągnięty dzięki realizacji projektów szkoleniowo – doradczych w obszarze dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania oraz komercjalizacji ich rozwiązań.
Wnioski będą przyjmowane w okresie między 10 a 24 czerwca 2024.
Wniosek mogą składać:
- przedsiębiorcy;
- podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego;
- podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju kapitału ludzkiego lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców;
- partnerzy społeczni i gospodarczy w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
- organizacje pracodawców i organizacje związkowe, reprezentatywne w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232, z późn. zm.);
- podmioty, o których mowa w art. 7 system szkolnictwa wyższego i nauki ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- stowarzyszenia z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.
Podmiot ubiegający się o dofinansowanie powinien posiadać niezbędny potencjał kadrowy, ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie wymagane w kryteriach dostępu.
Wnioski można składać wspólnie z partnerami wnoszącymi do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe oraz doświadczenie wymagane w kryteriach dostępu określonych w załączniku nr 8 do Regulaminu wyboru projektu w ramach naboru.
Wsparcie wyniesie 100% wartości projektu, co oznacza, że osoby uczestniczące nie mają obowiązku wnoszenia opłat za udział w projekcie.
Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w naborze wynoszą 80 mln zł.
Beneficjent może otrzymać dofinansowanie na realizację kilku etapów projektu:
- Rekrutacji do projektu pracownic lub pracowników, przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw (w przypadku realizacji 2 Wariantu projektu ścieżka 2), w celu uświadomienia kwestii dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania, a także weryfikacji dokumentów koniecznych do udzielenia wsparcia zgodnie z przepisami o pomocy de minimis i zasadami naboru.
- Organizacji i realizacji szkoleń w zakresie dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania oraz korzyści z nich płynących.
- Organizacji i realizacji doradztwa bezpośrednio związanego z działaniami szkoleniowymi.
- Organizacji i realizacji doradztwa niezwiązanego z działaniami szkoleniowymi (w przypadku realizacji 2 Wariantu projektu ścieżka 2).
Beneficjent może otrzymać dofinansowanie na realizację projektu, w ramach którego udzieli wsparcia przedsiębiorcom i ich pracownicom lub pracownikom, w postaci (do wyboru jeden z dwóch wariantów projektu):
Wsparcie w wariancie 1 projektu będzie obejmowało:
- aktywną rekrutację w celu uświadomienia potencjalnym uczestniczkom lub uczestnikom kwestii dostępności, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania produktów i usług i korzyści z nich płynących;
- szkolenia ogólne i specjalistyczne;
- doradztwo związane bezpośrednio ze szkoleniami (o ile potrzeba ich realizacji będzie wynikać z potrzeb uczestniczek lub uczestników szkoleń).
albo
Wsparcie w wariancie 2 projektu będzie obejmowało dwie ścieżki.
W ramach Ścieżki 1:
- aktywną rekrutację w celu uświadomienia potencjalnym uczestniczkom lub uczestnikom kwestii dostępności, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania produktów i usług i korzyści z nich płynących;
- szkolenia ogólnych i specjalistyczne;
- doradztwo związane bezpośrednio ze szkoleniami (o ile potrzeba ich realizacji będzie wynikać z potrzeb uczestniczek lub uczestników szkoleń);
oraz w ramach Ścieżki 2:
- aktywną rekrutację w celu uświadomienia przedsiębiorstwom kwestii dostępności, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania produktów i usług i korzyści z nich płynących doradztwa z zakresu dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania produktów lub usług, niezwiązanego bezpośrednio z ze szkoleniami;
- doradztwo z zakresu dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania produktów lub usług, niezwiązanego bezpośrednio z ze szkoleniami.