Tytuł Projektu: ROBOTYKA dla smyka Numer wniosku: 4/DM/2024 Nazwa realizatora: GN Aktywne Mamy Czas trwania projektu: 16.06.2024- 15.11.2024 Miejsce realizacji projektu: Dobre Miasto Kwota dofinansowania: 6 000,00 zł
Celem projektu było udostępnienie bardzo potrzebnej i jednocześnie niedostępnej dla rodziców ze względów finansowych i wynikających z zamieszkania w małej miejscowości oferty edukacyjnej dla dzieci w wieku 2,5-6 lat rozwijającej wytrwałość, koncentrację uwagi, wyobraźnię i spostrzegawczość, uczącej planowania i przewidywania rezultatów, wprowadzającej w świat DZIECIĘCEGO PROGRAMOWANIA. Celem było także wykształcenie w dzieciach ciekawości technicznej, rozwinięcie w nich myślenia analitycznego i nauczenie przewidywania osiągniętych rezultatów oraz wspólna praca, wzajemna pomoc, planowanie, doświadczanie, uzgadnianie wspólnej drogi dojścia do celu i co ważne uodpornienie małych dzieci na możliwość poniesienia porażki.
Projekt polegał na zorganizowaniu popołudniowych zajęć dla przedszkolaków z całej gminy rozwijających kreatywność i zainteresowanie naukami ścisłymi, podczas których nauczyły się wzajemnie sobie pomagać oraz współpracować podczas dążenia do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Dzieci przy pomocy prowadzących a także wolontariuszy planowały, projektowały i programowały poszczególne kroki aby wspólnie osiągnąć założony cel. Dobrem wspólnym było umożliwienie rozwoju 70 dzieciom, wprowadzenie ich w Nowoczesny Świat oraz wzmocnienie i nawiązanie relacji między nimi oraz relacji międzypokoleniowych.
W ramach projektu pod nazwą "ROBOTYKA dla Smyka" były prowadzone popołudniami przez specjalistów zewnętrznych zajęcia z robotyki i dziecięcego programowania. Dzieci konstruowały obiekty a następnie je programowały i wprawiały w ruch. Zajęcia prowadzono na podbudowie zestawów lego education machines, lego education wedo 2.0, lego educationspike essential oraz przy wykorzystaniu w starszych grupach tabletów. Zajęcia realizowane były od 16 czerwca do 15.11.2024 raz w tygodniu w odrębnych w miarę jednorodnych grupach wiekowych, ze względu na konieczność uwzględnienia różnych potrzeb rozwojowych młodszych i starszych dzieci. Zajęcia prowadzono w 4 grupach (2,5-3; 4; 5 i 6 latki) przy czym w okresie wakacyjnym w 2 grupach. Zrealizowanych zostało 60 zajęć. Poprzez realizację projektu osiągnięto takie efekty i korzyści dla społeczności, jak:
1. Rozwinięcie kreatywności 70 dzieci i zainteresowanie ich naukami ścisłymi oraz rozwinięcie takich cech jak wytrwałość, spostrzegawczość, uwaga, koncentracja, przewidywanie, planowanie oraz współpraca.
2. Zainteresowanie rodziców pracą z dziećmi w celu poznania i zdobywania nowych doświadczeń, wspólnej zabawy w planowanie i programowanie.
3. Zainteresowanie placówek dydaktycznych nowoczesnymi formami edukacji, rozwijającymi kluczowe umiejętności w kierunku nauk technicznych, stanowiących przyszłość rozwojową dzieci.
4. Wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę i poznanie.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
"Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.