W 2023 roku w ramach Funduszu oferowana jest pomoc organizacjom podejmującym działania na rzecz adaptacji i integracji uchodźców i uchodźczyń w środowisku lokalnym poprzez tworzenie miejsc i przestrzeni sprzyjających wzajemnemu poznawaniu się i akceptacji oraz zapobiegania konfliktom na tle kulturowym i dyskryminacji.
Wnioski mogą składać organizacje zarejestrowane w Polsce: fundacje, stowarzyszenia zwykłe i rejestrowe, związki stowarzyszeń, spółdzielnie socjalne, koła gospodyń wiejskich, kościelne osoby prawne zarejestrowane w KRS.
W ramach konkursu wsparciem są objęte:
Edukacja szkolna i kursy językowe nie są wspierane jako główne lub jedyne działania, pomocą nie mogą być objęte również jednorazowe wydarzenia (np. festiwale, festyny, konferencje).
W konkursie oferowane są dotacje w wysokości maksymalnie do 60 000 zł.
Budżet konkursu: 1,5 miliona złotych.
Z dotacji można pokryć wszystkie koszty niezbędne do realizacji zaplanowanych działań: koszty działań merytorycznych (np. materiałów, wynajęcia powierzchni na działania projektowe, aprowizacji, wynagrodzenia personelu, etc.) oraz koszty administracyjne (np. czynszu, mediów, księgowości etc.), a także inne uzasadnione koszty. W razie nieprzewidzianych okoliczności w trakcie realizacji działań możliwa będzie modyfikacja planu i budżetu.
Okres wykorzystania dotacji
Czas realizacji działań finansowanych z dotacji powinien być dostosowany do planu działań, jednak nie może być krótszy niż 6 miesięcy i dłuższy niż 12 miesięcy w okresie od 1 maja 2023 do 30 kwietnia 2024.
Wnioski przyjmowane są wyłącznie w internetowym systemie składania wniosków do 28 lutego. Jedna organizacja może złożyć jeden wniosek.
Harmonogram konkursu
I etap: 1 lutego – 28 lutego 2023
składanie wniosków w internetowym systemie wnioskowym.
Do 24 marca
zaproszenie na rozmowy on-line organizacji zaproszonych do II etapu.
II etap: 27 marca – 21 kwietnia 2023
rozmowy z przedstawicielami/kami zaproszonych organizacji.
Organizacje zaproszone do rozmowy poproszone zostaną o przesłanie sprawozdania finansowego za ostatni rok, a w przypadku nowych organizacji (powstałych w 2022 roku) – zestawienia przychodów i wydatków za 2022 rok.
Do 28 kwietnia
ogłoszenie listy przyznanych dotacji.
Procedura oceny wniosków i przyznawania dotacji
Wnioski ocenia zespół Fundacji Batorego. Decyzje o przyznaniu dotacji podejmuje Zarząd na podstawie rekomendacji zespołu. Nie przewiduje się procedury odwołania od decyzji Zarządu.
Kryteria oceny wniosku:
Konkurs finansowany ze środków Open Society Foundations, darowizn Związku Banków Polskich i European Banking Federation w ramach inicjatywy European Banks for Ukraine, Fundacji Evens oraz wpłat 1% podatku.