Tytuł Projektu: PlanszozGRANI – tu każdy jest zwycięzcą! Numer wniosku: 54/DM/2024 Nazwa realizatora: GN Pomagacze Czas trwania projektu: 01.05.2024- 30.10.2024 Miejsce realizacji projektu: Łukta Kwota dofinansowania: 4 800,00 zł
.
Głównym celem projektu była aktywizacja mieszkańców naszej niewielkiej gminy. Zależało nam, by dzieci, młodzież oraz dorośli wyszli domów, zawiązali nowe relacje i znajomości, przekonali się do innych form spędzania czasu. Chcieliśmy, by wspólna integracja pozytywnie wpłynęła na nasze społeczeństwo. Szansę na realizację celu dostrzegliśmy w grach planszowych! Ciągły rozwój tego hobby, które łączy wiele światów, dało nam nadzieję na zyskanie inicjatywy w nierówniej walce z izolującą ludzi technologią i smartfonami. Jak się okazało, odnieśliśmy sukces!
Prowadzone działania.
W ramach projektu zorganizowaliśmy dwa otwarte wydarzenia planszowe: jedno dla młodzieży i dorosłych, drugie dla dzieci wraz z opiekunami. W ten sposób daliśmy możliwość naszej lokalnej społeczności do uczestnictwa we wspólnych spotkaniach. Wydarzenia poprowadzone zostały przez członków grupy nieformalnej we współpracy z członkami Stowarzyszeniem QLT, pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie oraz 3 wolontariuszami. Każde z tych grup ma w swoich szeregach osoby, które od dawna siedzą w tematyce gier planszowych, a zatem dobór odpowiednich tytułów nie był przypadkowy. Młodociani wolontariusze okazali swoją nieocenioną pomoc w tłumaczeniu zasad gier i przeprowadzili towarzyskie turnieje. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Na wydarzeniach obecny był darmowy, słodki poczęstunek oraz tzw. stolik kawowy, tak by odwiedzający mogli czuć się komfortowo i wyjątkowo.
Do zorganizowania wydarzeń oraz turniejów potrzebowaliśmy odpowiednich narzędzi, czyli gier planszowych. Ich dobór dostosowaliśmy do osób o różnych poziomach zaawansowania. Zakupiliśmy wiele gier z kategorii dla dzieci, dla rodzin, a także towarzyskich z różnym poziomem trudności, by trafić do jak największego grona odbiorców. Ważne dla nas również było to, by kilka z tych gier było niezależne językowo, gdyż spodziewaliśmy się, że w naszych wydarzeniach uczestniczyć będą osoby z Ukrainy, nieznające dobrze języka polskiego. Zaopatrzyliśmy się w gry o najwyższej jakości wykonania, gdyż zależało nam na dużej wytrzymałości i jakości. Gry mają posłużyć jak najdłużej (w szczególności w kontakcie z bardzo małymi dziećmi), gdyż chcemy kontynuować nasze spotkania przy planszy.
Przed wydarzeniami spędziliśmy wiele godzin na przygotowaniach tj. czytaliśmy instrukcje i poznawaliśmy zasady, tak by móc je później przekazać bez zbędnej zwłoki odbiorcom wydarzeń. W tym względzie bardzo pomogła nam młodzież, która spotyka się w GOK w Łukcie przy okazji różnych innych zajęć i razem z nami testowała działanie gier. Było przy tym mnóstwo frajdy!
Osiągnięte efekty i korzyści dla społeczności.
Realizacja projektu pozwoliła zaktywizować 49 osób z gminy Łukta. Zgodnie z listami obecności planszowe wydarzenia przyciągnęły kolejno 15 osób (wydarzenie dla dzieci i rodziców) i 34 osoby (wydarzeni otwarte dla młodzieży i dorosłych). W realizację projektu zaangażowanych było 3 wolontariuszy. W lokalnej gazecie ukazał się 1 artykuł dotyczący projektu – był to artykuł informacyjny, a dwie relacje z wydarzeń ukazały się na stronach online gazety, gdyż tuż przed rozpoczęciem projektu, gazeta zawiesiła wydanie „papierowe”. Powyższe informacje znalazły się również na stronach Stowarzyszenia QLT. Poprzez uczestnictwo w planowanych działaniach mieszkańcy gminy Łukta oraz osoby, które w ostatnim czasie przybyły z Ukrainy miały okazję, by poznać siebie bliżej. Nawiązały się nowe znajomości, a osoby które dotąd nie miały styczności z grami planszowymi odkryły ich nowe oblicze i korzyści. Mieszkańcy otrzymali motywację, by wyjść z domu, realizować swoje pasje, poszerzać horyzonty i po prostu się zintegrować z grupą osób o podobnych zainteresowaniach. Wydarzenia w pewnym stopniu zniwelowały skutki izolacji społecznej spowodowanej przez wieloletnią stagnację. Wydarzenia planszowe wzbogaciły kalendarz gminnych imprez o 2 nowe wydarzenia i były odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży. Myślimy, że udało nam się zbudować wzajemne zaufanie między mieszkańcami, co zaowocuje większą skuteczniejszą i pewniejszą współpracą w przyszłości (także z przedstawicielami jednostek organizacyjnych). Zorganizowanie 2 wydarzeń i nagłośnienie ich w mediach sprawiło, że mieszkańcy gminy Łukta zaczęli być zauważani i doceniani przez większą liczbę osób. Na naszych wydarzeniach mieliśmy osoby z większych miejscowości (Ostróda, Olsztyn).
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
"Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.