Tytuł Projektu: Magiczny kalejdoskop sceny Numer wniosku: 19/DM/2024 Nazwa realizatora: GN Połączeni Czas trwania projektu: 01.05.2024- 31.10.2024 Miejsce realizacji projektu: Orneta Kwota dofinansowania: 5 000,00 zł
.
Zrealizowany projekt był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Ornety, szczególnie grup seniorskich i osób dorosłych, które chciały wzmocnić swoja aktywność i obecność w przestrzeni kulturalnej miasta. Projekt miał na celu budować więzi społeczne i tworzyć nowe relacje, co udało się dzięki współpracy młodej grupy inicjatywnej oraz powstałej grupy teatralnej. Młodzi, będący inicjatorami i pomysłodawcami projektu mieli okazję kolejny raz sprawdzić się w roli realizatora projektu kulturalnego. Było to dla nich, nie związanych zawodowo z kulturą, doświadczenie pomagające uczyć się radzenia sobie w sytuacjach i organizacji wydarzeń. Dla nowo powstałej grupy teatralnej realizacja przedsięwzięcia była szansą na integracje w środowisku oraz budowanie i zacieśnianie więzi społecznych. Dodatkowym aspektem była wewnętrzna walka każdego z uczestników polegająca na przełamywaniu stereotypów człowieka starszego, walki z tremą, stresu wynikającego z występem przed publicznością, a także wyzwania „pamięciowe” związane z grą na scenie oraz zapamiętaniem tekstu. Te działania wspierali partnerzy projektu oraz wolontariusze. Ich pomoc szczególnie była widoczna w momencie promocji programu oraz projektu. Zaangażowanie w działania takie jak projekty plakatów, rozwieszanie w witrynach, założenie i prowadzenie profilu na Facebook – Magiczny Kalejdoskop Sceny, przekazywanie informacji o projekcie i działaniach podczas innych wydarzeń kulturalnych.
W ramach projektu odbyła się rekrutacja do działań warsztatowych. Odbyło się to poprzez wykorzystywanie przestrzeni miasta, w miejscach, gdzie uczęszczają mieszkańcy zostały wywieszone plakaty rekrutacyjne. Ten etap mocno wsparli Partnerzy projektu –Gospodarstwo Agroturystyczne oraz firma Capri Media i IZI Piotr Lewandowski. Na założonym na potrzeby projektu profilu Fcaebook zaczęły pojawiać się plakaty i zdjęcia. Na pierwsze spotkania przychodziły zainteresowane osoby, z nich powstała grupa teatralna, która zajęła się pomysłem na spektakl opracowywaniem scenariusza. Na kolejnych zajęciach podzielono role i rozpoczęto prace warsztatowe. Pierwszy instruktor zajęć koncentrował się na technikach teatralnych związanych z zapamiętywaniem i interpretacją tekstu, emisją głosu. Kolejny instruktor pracował z grupą nad grą aktorską, przygotowującą do pracy na scenie, pracę nad ciałem, ruchem scenicznym. Kolejnym etapem było przygotowanie scenografii i strojów. W nią zaangażowały się rodziny uczestników i uczestnicy warsztatów. Powstały malowanie na materiale elementy dekoracji oraz kwiaty i elementy strojów. W miedzy czasie odbył się happening w przestrzeni miasta, podczas którego grupa teatralna przedstawiła wypracowaną na próbach etiudę, nawiązującą do tematu przygotowanego spektaklu. W przestrzeni miasta wybrzmiały informacje dotyczące pozyskanych środków. Na każdym etapie dotychczasowych działań prace warsztatowe wspierali wolontariusze oraz grupa inicjatywna projektu oraz partner –CKiBM w Ornecie.
Efektem tych wszystkich działań było wystawienie dwóch spektakli finałowych – 1 dla mieszkańców Ornety, który odbył się podczas uroczystej Inauguracji Roku Kulturalnego, drugi – dla uczniów szkoły średniej. Wypracowany wspólnie scenariusz poruszający tematy dotykające każdego człowieka- odwieczną walkę dobra ze złem i towarzyszące temu zjawisku emocje już na etapie tworzenia poruszał mnóstwo uczuć. Podział ról, nauka tekstu, interpretacja, ćwiczenia teatralne, praca nad ruchem scenicznym – te systematyczne działania doprowadziły grupę do wypracowania poruszającej, o czy mogli się przekonać widzowie, etiudy teatralnej.
Obydwa wydarzenia były szeroko komentowane i ciepło przyjęte przez mieszkańców Ornety. Grupa teatralna podzieliła się swoimi odczuciami, w których dominowało zadowolenie i poprawa samopoczucia wynikająca z podołania zadaniu. Akcentowano stymulację umysłową i zwiększenie pewności siebie a także rozwój kreatywności. Nastąpiła integracja społeczna zarówno w obrębie nowo powstałej grupy jak i z publicznością. Społeczność miała okazję zobaczyć - znanych często z widzenia – mieszkańców, którzy autentycznie wcielili się w swoje role, pokazali, że można przekraczać własne granice, a teatr, to nie tylko profesjonalny aktor, ale też amator, który włożył całe serce i przełamał osobiste bariery, by przekazać sens przewagi dobra nad złem. Powstała grupa nie zakończyła prac i spotyka się nadal. Planuje kolejne występy oraz pozyskanie środków na dalszą edukacje teatralną.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
"Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.