Konferencja Lokalnych Grup Działania z Warmii i Mazur



15 września 2021 r. w ramach realizacji operacji pn. „Warmia i Mazury – potencjał w oddolności” w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2020-2021, została zorganizowana konferencja Lokalnych Grup Działania z Warmii i Mazur.
 
CEL OPERACJI: wzrost skuteczności działań aktywizacyjnych prowadzonych na rzecz mieszkańców obszarów wiejskich  przez 11 lokalnych grup działania województwa warmińsko – mazurskiego, w tym działań służących kreowaniu miejsc pracy na obszarach wiejskich w okresie wdrażania PROW 2014 – 2020.
 
GRUPA DOCELOWA:
- przedstawiciele 11 Lokalnych Grup Działania województwa warmińsko – mazurskiego – 8 osób z każdej organizacji
- przedstawiciele Władz i Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego województwa warmińsko – mazurskiego
 
PRZEWIDYWANE EFEKTY:
Organizacja konferencji połączonej z forum dyskusyjnym i wymiany doświadczeń, pozwolą na osiągnięcie efektów realizacji operacji:
  1. Podniesienie kompetencji i skuteczności działań  przedstawicieli 11 lokalnych grup działania województwa warmińsko – mazurskiego w zakresie wspierania rozwoju obszarów wiejskich, wspierania rozwoju przedsiębiorczości, wspierania osób z grup defaworyzowanych i inicjowania działań w oparciu o partnerstwa wielosektorowe,
  2. Wzmocnienie pozycji i identyfikowalności 11 lokalnych grup działania w środowiskach lokalnych oraz skuteczniejsze wykorzystanie potencjałów do realizacji działań na rzecz rozwijania obszarów wiejskich,
  3. Trwała sieć współpracy 11 Lokalnych Grup Działania Warmii i Mazur i wzajemny przepływ wiedzy i doświadczeń,
Wzrost kompetencji, wiedzy i potrzeby działania wśród 100 osób biorących udział w konferencji i korzystających z wyników przeprowadzonych ekspertyz.
 
 Dzięki osiągnięciu celu operacji Lokalne Grupy Działania nabyły wiedzę weryfikującą dotychczasowe działania  i wzmacniającą ich rolę w rozwoju obszarów wiejskich, głównie w obszarach:
-  planowania strategicznego, skuteczności realizacji lokalnych strategii rozwoju,
- angażowania i równego dostępu do działań LGD wszystkich grup społecznych, w tym
  przedstawicieli mniejszości kulturowych,
- nowego podejścia do turystyki i rozwoju potencjału turystycznego Warmii i Mazur.
W spotkaniach wzięli udział Przedstawiciele Lokalnych Grup Działania funkcjonujących w województwie warmińsko – mazurskim, samorządów lokalnych, przedsiębiorców branży turystycznej, organizacji pozarządowych, samorządu województwa. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Miron Sycz – Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
W ramach działania sporządzone zostały 2 ekspertyzy tematyczne w zakresie: analizy działalności lokalnych grup działania województwa warmińsko – mazurskiego, potencjału mniejszości narodowych na Warmii i Mazurach przez zewnętrznych ekspertów Tomasza Schimanka oraz Natalię Sycz. Wyniki ekspertyz zostały przedstawione na konferencji. Pozwoliły na wzrost skuteczności działań LGD i nowe podejście do realizowanych zadań strategicznych.
W ramach konferencji odbyły się Szkolenia tematyczne przeprowadzone przez zewnętrznych ekspertów, wykładowców i specjalistów m.in. Marcin Prokop, Marta Klepka.
Informacje zdobyte podczas strategicznego panelu szkoleniowego (Marcin Prokop), dotyczące nowego postrzegania turystyki i rekreacji, nowych form promocji i marketingu, znaczenia social mediów w wymierny sposób wpłynął na skuteczność działań promujących wieś, prowadzonych przez poszczególne lokalne grupy działania w województwie warmińsko – mazurskim.
Podczas konferencji zostały przedstawione podsumowania działań wdrażanych przez LGD w okresie programowania 2014 – 2020 poruszane zostały kwestie przygotowania do programowania unijnego.
Dodatkowo dzięki przeprowadzonym działaniom i realizacji całej operacji udało się uzyskać wspólną koncepcję aktywizowania osób zamieszkujących obszary wiejskie, reprezentujących mniejszości narodowe i kulturowe w formie przygotowania spójnego projektu współpracy Lokalnych Grup Działania Warmii i Mazur, w obszarze aktywizacji.
Ponadto opublikowany został reportaż w TV Kopernik, promujący aktywność Lokalnych Grup Działania województwa warmińsko – mazurskiego (link
https://www.facebook.com/TelewizjaKopernik/videos/401706711333102 )
Operację realizowano przy zaangażowaniu dwóch Partnerów KSOW tj. Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Południowa Warmia” i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy”
 
Szczegółowe informacje dot. Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz możliwości zarejestrowania się jako Partner KSOW znajdują się na portalu
internetowym http://ksow.pl
 
         

 
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.