Od początku wydarzeń wojennych na Ukrainie w wyniku agresji rosyjskiej z 24 lutego 2022 r., setki tysięcy ludzi opuściło swoje domy i przekroczyło granice w poszukiwaniu bezpieczeństwa i spokoju. Stowarzyszenie AVSI Polska natychmiast podjęło działania, aby im pomóc. Wspólnie z włoską Fundacją AVSI (www.avsi.org), gdy wybuchła wojna, natychmiast zorganizowaliśmy interwencje kryzysowe na terenach przygranicznych i w miejscach, do których przybywali uchodźcy ukraińscy w Polsce.
Jak w każdej sytuacji destabilizacji geopolitycznej, pierwszymi ofiarami wojny są dzieci. Są zmuszone do gwałtownej konfrontacji ze strachem i terrorem, do życia w czasach, gdy ataki militarne stają się coraz bardziej intensywne i krwawe i nie mają względu na wiek swoich ofiar. Dla tych z nich, którym udało się dotrzeć do krajów Zachodu, w większości do Polski, rozpoczęła się długa droga adaptacji i integracji, ułatwiona przez mobilizację i hojność Polaków, ale która nie może nastąpić w pełni bez odpowiedniego i świadomego zaangażowania społeczności lokalnych i organizacji trzeciego sektora, zgodnie z zasadą pomocniczości, którą AVSI Polska wspiera i promuje od 30 lat w Polsce, w oparciu o doświadczenia sieci humanitarnej włoskiej organizacji pozarządowej Fundacja AVSI, od ponad 50 lat zaangażowanej w wielu krajach rozwijających się, także w tych, które zostały zniszczone przez konflikty wojenne i klęski żywiołowe.
Konflikt powoduje coraz większą liczbę ofiar cywilnych, niszczy źródła utrzymania, uszkadza infrastrukturę cywilną, domy, systemy zaopatrzenia w wodę, szkoły i ośrodki zdrowia, zabija nadzieję.
Program Grantowy #HELPUKRAINE 2022 powstał jako odpowiedź na potrzeby milionów dzieci, które uciekły ze swojego kraju w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Wsparcie mogą uzyskać projekty, które planują złagodzić skutki nagłych zmian w życiu dzieci ukraińskich uchodźców wojennych, zwłaszcza tych, które przebywają w Polsce bez rodzin. Chcemy dać im wszystkim możliwość dostrzeżenia bezpieczeństwa, który otwiera horyzont dorastania w jak najbardziej zbliżonych do normalności warunkach środowiskowych. Jednocześnie chcemy, aby nawet najmniejsze społeczności lokalne, położone z dala od aglomeracji metropolitalnych, mogły inicjować projekty na rzecz integracji uchodźców w środowisku lokalnym, inicjatywy sprzyjające wzajemnemu poznaniu, integracji w szkołach i w czasie wolnym od zajęć, a także wsparcie psychologów, mediatorów kulturowych i pracowników socjalnych, którzy mogą pomóc dzieciom ukraińskim w procesie akceptacji tej nowej normalności, ale także społecznościom lokalnym w zaakceptowaniu i integracji tych nowych mieszkańców.
Celem tego programu jest zatem integracja i wzajemna akceptacja. Preferujemy projekty, które powstają oddolnie, współdzielone i dyskutowane w lokalnych społecznościach wiejskich i miejsko-wiejskich, które są realizowane na terenie jednego lub kilku sołectw sąsiadujących, przez grupy i stowarzyszenia mieszkańców, rady sołeckie, organizacje pozarządowe, spółdzielnie, instytucje kultury, przedszkola i szkoły, ośrodki pomocy społecznej, przedsiębiorstwa społeczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Wniosek do Programu mogą składać zarówno podmioty posiadające osobowość prawną, które będą bezpośrednio realizowały projekt, jak i grupy nieformalne czy podmioty nieposiadające osobowości prawnej, które AVSI Polska wesprze w osiągnięciu statusu prawnego umożliwiającego podpisanie umowy grantowej. Projekty zgłoszone do Programu powinny przyczyniać się do poprawy sytuacji ukraińskich dzieci, a przede wszystkim, do jak najszybszego pozbycia się wojennej traumy.
STRONA PROGRAMU