Działanie FENX.01.04 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym - nabór



   Zasady prowadzenia naboru wniosków o dofinansowanie oraz zasady oceny i wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021‐ 2027”, dla Priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, w zakresie Działania FENX.01.04 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym, Typ projektu: Zapobieganie powstawaniu 6 odpadów żywności poprzez wykorzystanie niesprzedanych produktów spożywczych lub produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest w terminie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 28 czerwca 2024 r. do godziny 23.59.

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego naboru wynosi 30 000 000,00 zł. 
Celem naboru jest wybór w sposób konkurencyjny do dofinansowania projektów spełniających określone kryteria wyboru projektów, które dodatkowo uzyskały minimalną wymaganą liczbę punktów, do wyczerpania kwoty przewidzianej na dofinansowanie projektów w regulaminie

Poziom współfinansowania projektu ze środków Funduszu Spójności wynosi maksymalnie 85% wartości wydatków kwalifikowanych projektu. 

Koszty pośrednie rozliczane są wg stawki ryczałtowej w wysokości 7% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich w projekcie. 

Do naboru mogą przystąpić następujące podmioty:
) jednostki samorządu terytorialnego i ich związki;
2) banki żywności;
3) organizacje pozarządowe, w tym organizacje non-profit.

Wnioskodawca, zobowiązany jest zapoznać się z programem FEnIKS i jego założeniami oraz adresowanymi do wnioskodawców i beneficjentów innymi dokumentami tego programu, a w szczególności SzOP wraz z odpowiednimi kryteriami wyboru projektów i Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie oraz przestrzegać zawartych w nich zasad.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu mogącego ubiegać się o wsparcie wynosi 1 mln zł. Projekty nie przekraczające tego progu, w tym w wyniku weryfikacji dokonanej w toku oceny wniosku o dofinansowanie, nie mogą uzyskać wsparcia.

W ramach ww. projektów wspierane będą działania (m.in. w formie projektów pilotażowych) podejmowane w celu zapobiegania powstawaniu odpadów żywności poprzez wykorzystanie niesprzedanych produktów spożywczych lub produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności do spożycia. Wsparcie kierowane m.in. do organizacji odbierających żywność zarówno w ilościach hurtowych (tzw. banki żywności), 8 jak i detalicznych (tzw. organizacje foodsharingowe), dedykowane będzie na rozwój infrastruktury technicznej procesów logistycznych związanych z pozyskaniem, magazynowaniem i dystrybucją niesprzedanych lub niespożytych artykułów żywnościowych oraz przetwarzania niesprzedanych lub niespożytych artykułów żywnościowych celem zachowania lub wydłużenia terminu ich przydatności do spożycia oraz na rzecz ich dalszej dystrybucji do odbiorców końcowych..

Pełne zasady przeprowadzenia naboru znajdują się w Regulaminie dostępnym na stronie Organizatora, LINK

 


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.