Tytuł Projektu: Szlakiem kultury Sępopolskiej Numer wniosku: 20/DM/2023 Nazwa realizatora: GN Razem lokalnie Czas trwania projektu: 01.06.2023- 31.07.2023 Miejsce realizacji projektu: Sępopol Kwota dofinansowania: 4 500,00 zł
Głównym celem projektu była promocja walorów gminy sępopolskiej z naciskiem na produkty naturalne lokalnych twórców, oraz rozwijanie zainteresowań, zdolności i umiejętności naszych mieszkańców, a także aktywna forma spędzania wolnego czasu .
Realizację projektu rozpoczęliśmy od warsztatów spływu katamaranem po rzece Guber i Łyna.
W trakcie spływu katamaranem uczestnicy mogli podziwiać walory przyrodnicze niziny sępopolskiej oraz okolicy około rzecznej obu rzek.
Zorganizowaliśmy dwa warsztaty z tworzenia: świec woskowych oraz wyrobów z wykorzystaniem ziół zebranych wcześniej na łąkach. Powstały mydła zapachowe, kompozycje kwiatowe, zestawy herbat ziołowych oraz mgiełki zapachowe. Najmłodsi uczyli się wyplatać wianki z kwiatów.
W kolejnym etapie realizacji projektu odbył się rajd rowerowy, na który zaprosiliśmy całe rodziny. Wycieczka ta odbyła się do miejscowości Lwowiec, w której znajduje się zabytkowy kościół słynący z tego, że na jego dachu znajduje się duża liczba gniazd bocianów. Z tego powodu wioska ta nazywana jest domem bocianów. Podczas rajdu odbyły się warsztaty fotografii. Uczestnicy uwiecznili piękno otaczającej przyrody na zdjęciach.
Kolejną inicjatywą była organizacja prelekcji historyczne dotyczącej naszej gminy. Wygłosił ją nasz wolontariusz – pasjonat historii i fotografii, który kultywuje historię naszego regionu i miasta Sępopol. Wykład dotyczył głównie budowli znajdujących się w Sępopolu oraz ich przeznaczenia. Następnie odbył się spacer ulicami miasta zakończony w budynku, w którym obecnie znajduje się dom kultury. Z inicjatywy naszego wolontariusza została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona mieszkańcom budującym niegdyś nasze miasto.
Rodzinny plener malarski to kolejne wydarzenie, które zrealizowaliśmy, w ramach naszego projektu. Plener pod czujnym okiem naszego lokalnego artysty nosił nazwę ,,Architektura Sępopola”. Kilka osób uczestniczących w plenerze miało możliwość po raz pierwszy trzymać pędzel i wykonać pracę malarską na płótnie, odkrywając swoje nowe talenty. Powstały piękne prace przedstawiające charakterystyczne zakątki i budowle naszego miasteczka. Planowane jest jeszcze jedno spotkanie uczestników pleneru na omówienie twórczości i zorganizowanie wystawy poplenerowej.
Realizacja zadania "Szlakiem Kultury Sępopolskiej" pokazała, że aktywność każdego z nas przyczynia się do pozytywnego budowania obrazu naszego regionu. Wykorzystanie w zadaniu elementów rekreacji, sportu, twórczości sprawiło, że przedsięwzięcia stały się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Efekt końcowy zadania zaprezentowaliśmy podczas dużych wydarzeń gminnych – Noc Świętojańska i Dni Sępopola.
"Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność w ramach PS WPR 2023-2027 – komponent Wdrażanie LSR
Instytucja Zarządzająca "Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027": Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi"
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.