Tytuł Projektu: Zauważ – nie oceniaj, poznaj, zaakceptuj Numer wniosku: 46/DM/2024 Nazwa realizatora: GN Wrażliwi na kulturę Czas trwania projektu: 15.05.2024- 14.11.2024 Miejsce realizacji projektu: Dobre Miasto Kwota dofinansowania: 5 500,00 zł
Głównym celem projektu była przede wszystkim integracja środowiska osób z niepełnosprawnościami i osób pełnosprawnych, wzmocnienie kompetencji społecznych, aktywności społecznej, a także rozwój komunikacji międzyludzkiej poprzez spójne i wspólne działania. Podjęte działania miały na celu realną współpracę środowiska szkolnego, artystycznego i środowiska osób z niepełnosprawnościami. Celem było włączenie osób z niepełnosprawnościami i osób pełnosprawnych w życie kulturalne, lokalne i pozalokalne poprzez stworzenie spektaklu teatralnego i występu na jednej scenie. Równie ważnym celem było złamanie stereotypów nt. funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat faktycznych i realnych możliwości osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, a także ich funkcjonowania. Celem było również uświadomienie i pokazanie potrzeby czynnego uczestniczenia OzN w życiu społecznym i ważności takich przedsięwzięć, jak również zwiększenie tolerancji środowiska społecznego w stosunku do osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Prowadzone działania polegały na połączeniu wspólnej pracy uczniów z:Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach w Powiecie Olsztyńskim, dwóch dobromiejskich szkół - Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście, wolontariuszy i uczestników grupy teatralno – tanecznej „Niepokorni”. Podjęte działania umożliwiły stworzenie spektaklu teatralnego uwrażliwiającego na sztukę, który zintegrował młodzież z osobami z niepełnosprawnościami. Działania miały charakter innowacyjny bowiem oprawę muzyczną do spektaklu zapewniła Szkolna Orkiestra Smyczkowa z ww. szkoły. Przedsięwzięcia artystyczne miało formę innowacyjną również z powodu włączenia publiczności na zasadzie interakcji z aktorami występującymi na scenie jako uwieńczenie spektaklu teatralnego. Wszystkie prowadzone działania pozwoliły na ukazanie talentów, umiejętności i twórczości wszystkich uczestników projektu, co wpłynęło na wzrost Ich samooceny.
Finałowa scena spektaklu, w związku z tym, że wiązała się z interakcją aktorów spektaklu z publicznością i włączeniem Ich w role ,pozwoliła na realne spojrzenie na problem nietolerancji i problemów ze stereotypowym podejściem do życia osób z niepełnosprawnościami.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
"Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.