"Tańcz, baw się i śmiej"



Nazwa realizatora :  Aktywni razem
Czas trwania projektu : 05.08.2019 -31.10.2019
Miejsce realizacji projektu :  Świątki
Kwota dofinansowania :  3 000,00 zł
 
Celem głównym projektu było stworzenie możliwości uczestniczenia w zajęciach tanecznych dla dzieci pochodzących z mniej zamożnych rodzin, bądź z rodzin nie mobilnych  z terenu Gminy Świątki w grupie wiekowej 6-10 lat, których to forma miała za zadanie nie tylko wyuczenie układu tanecznego ale poprawienie kondycji fizycznej uczestników zajęć tanecznych. Przeprowadzona rekrutacja wyłoniła dużo większe zapotrzebowanie niż pierwotnie zakładano- na liście rezerwowej znalazła się duża liczba dzieci w wieku 5 lat, które to początkowo nie były brane pod uwagę.
Po konsultacji ze Szkołą Tańca doszliśmy  stworzono drugą grupę dla dzieci w wieku 5-6 lat . Tym sposobem zwiększono liczbę dzieci bezpośrednio uczestniczących w zajęciach tanecznych do prawie 40 osób- początkowo projekt zakładał uczestnictwo 30-rga dzieci w zajęciach tanecznych. Przeprowadzone zajęcia dały dzieciom możliwość pracy z profesjonalnym trenerem, opanowanie układu tanecznego oraz nauki pracy zespołowej oraz dyscypliny podczas spotkań tanecznych. Zajęcia te rozbudziły w dzieciach chęć do aktywności ruchowej i większość dzieci sama mówi, że dale chciałyby uczestniczyć w lekcjach tańca.. Cała społeczność zauważyła, że tego typu aktywność lokalna działa na korzyść dla wszystkich mieszkańców gminy. Razem uczymy się współdziałać dla dobra ogółu, staramy się stworzyć równe warunki rozwoju dla naszych dzieci.
Podczas projektu uczestnicy oraz ich opiekunowie prawni wraz z chętnymi osobami  i seniorami brali udział w szeregu zajęć ze specjalistami. Między innymi przeprowadzono zajęcia z Pełnomocnikiem Wójta Gminy Świątki do spraw profilaktyki, na których zostały poruszone następujące tematy:
- niebezpieczeństw płynących z cyberprzestrzeni- dlaczego korzystanie z Internetu może być niebezpieczne, na co warto zwrócić uwagę podczas korzystania z Internetu.
- czy długie przesiadywanie przed komputerem jest dla nas dobre?- dzieci jak i rodzice mieli możliwość porozmawiać na w/w temat, przedstawić swoje argumentu. Było to dobre ćwiczenie uczące rodziców i opiekunów, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, żeby przekazać mu swoje argumenty.
- uzależnień- dzieciom obrazowo na przykładzie słodyczy, komputera został przybliżony problem uzależnienia oraz jego konsekwencji. Rodzice uczestniczący w tym spotkaniu mieli możliwość nauczenia się sposobu rozmawiania z dziećmi,
Dodatkowo przeprowadzone były zajęcia z pedagog uczącą dzieci z miejscowym przedszkolu. Podczas zajęć na świeżym powietrzu, uczono dzieci jak pracować wspólnie nad jakimś zadaniem. Dzieci miały możliwość nauczenia się rozmawiać, w sytuacji odmiennego zdania. Rolą rodziców było obserwowanie i wyciągnięcie wniosków ze sposobu prowadzenia rozmów i wprowadzenie tej metodyki w życiu codzienny. Dzieci były tak pochłonięte zabawą, iż nie rozpoznały aspektu dydaktycznego owego spotkania. Forma przeprowadzonych zajęć miała na celu poprawę aktywności ruchowej i przedstawienie alternatywy dla przesiadujących przed komputerami / laptopami dzieci.
Realizacja projektu przyniosła następujące korzyści :
  • Kształt projektu od samego początku zakładał pobudzenie pasji w dzieciach do różnorodnego typu aktywności fizycznej bądź manualnej.
  •  Założenia konceptu przewidywały przygotowanie dla dzieci szeregu zajęć rękodzielniczych, których głównym celem stało się pobudzenie pasji do różnych typów rękodzieła.
  • Dzieci wraz z rodzicami bardzo chętnie uczęszczali w zajęciach organizowanych przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach. Mieli oni możliwość wykonywania ozdób ceramicznych, które będą wypalane w piecu, wykonywali domki ozdobne oraz pieczątki „warzywne”.
  • pobudzenia kreatywności wśród dzieci miały dobroczynne działanie na rozwój intelektualny, uczyły dzieci cierpliwości i zachowania w obliczu niepowodzenia.
  • nieoceniona lekcja dla rodziców, którzy to mogli obserwować dzieci pracujących w skupieniu i wyciszeniu.
Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej przygotowali spotkanie „Czytajmy razem”, która prócz wspólnej rozmowy na temat książki i ważności czytania, zaoferowała dzieciom szereg gier i zabaw oraz wspólne wypiekani ciasteczek. Dzieci były szczęśliwe, że mogą uczęszczać w zajęciach tanecznych i dodatkowych przewidzianych w ramach projektu.
Dużym osiągnięciem stało się zmobilizowanie lokalnej społeczności do działania na rzecz dobra całego ogółu, spojrzenie nie tylko na własne JA!

  


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.