„Pamiętajmy o ogrodach”



Nazwa realizatora : Aktywni lokalnie
Czas trwania projektu : 01.07.2019 – 31.10.2019
Miejsce realizacji projektu :  Świątki, Kudypy, Sętal
Kwota dofinansowania : 4 500,00 zł
 
   Projekt polegał na przeprowadzeniu cyklu warsztatów tematycznych, atrakcyjnych dla odbiorców, spełniających ich oczekiwania i potrzeby. W wyniku działań powstało dobro wspólne - nowe tereny zielone w centrum miejscowości - ogród ozdobny.
Działania w projekcie:
1/ Warsztaty tematyczne - projektowanie ogrodów, przeprowadzone przez Barbarę Wasilewską, pasjonatkę ogrodów ozdobnych. Podczas warsztatów uczestnicy projektu zapoznali się z podstawowymi zasadami projektowania ogrodów, właściwym doborem roślin.
2/ Założenie ogrodu ozdobnego w centrum miejscowości Świątki. Podczas spotkań został przygotowany teren pod nasadzenia, przeprowadzone nasadzenia roślin, krzewów i drzew ozdobnych, posiana trawa.
3/ Wyjazdowe warsztaty tematyczne - pielęgnacja i ochrona roślin, krzewów i drzew ozdobnych. Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności prowadzenia, pielęgnacji i ochrony roślin krzewów i drzew ozdobnych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Jana Dziadkiewicza-Szkółka roślin owocowych i ozdobnych JAN-SAD z Sętala.
 4/ Warsztaty tematyczne - uprawa i pielęgnacja róż. Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności prowadzenia, pielęgnacji i ochrony róż. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pasjonata i znawcę róż Mariusza Ilkiewicza.
5/ Wyjazd do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. Podczas tego wyjazdu uczestnicy projektu poznali rodzime gatunki roślin, krzewów i drzew ozdobnych, charakterystycznych dla flory Warmii i Mazur. 6/ Ogrodowa gra terenowa - świętowanie zakończenia projektu, podczas gry uczestnicy wykazali się wiedzą ogrodniczą oraz kreatywnością i zręcznością.
   W rezultacie przeprowadzonych działań powstało dobro wspólne:
1/ nowe tereny zielone w centrum miejscowości Świątki;
2/ uczestnicy projektu (20 osób) zdobyli nowe wiadomości i umiejętności związane z projektowaniem ogrodów ozdobnych, odpowiednim doborem, uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin, krzewów i drzew ozdobnych wieloletnich (umiejętności zostały nabyte podczas trwania warsztatów i spotkań tematycznych);
3/ integracja mieszkańców wokół wspólnych działań;
4/ działania w projekcie zachęciły wielu mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej oraz zainspirowały ich do podejmowania prac związanych z podniesieniem estetyki w najbliższym otoczeniu;
 5/ realizacja projektu przyniosła dodatkowy rezultat - w warsztatach uczestniczyło więcej osób niż zakładaliśmy.
   Planujemy kontynuację działań, ochronę i pielęgnację nowo powstałych terenów zielonych oraz utrzymanie ich przez kolejne lata. Aplikowanie o środki i poszukiwanie sponsorów na utrzymanie i dalszy rozwój ogrodu.

  http://warminskizakatek.com.pl/wz3/news/userfiles/images/FIO_Poo_3.jpg


POWRÓT

logo
"Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność w ramach PS WPR 2023-2027 – komponent Wdrażanie LSR
Instytucja Zarządzająca "Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027": Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi"
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.