Islandzkie wędrówki po Warmii – cykl warsztatów i wycieczek



Tytuł Projektu: Islandzkie wędrówki po Warmii – cykl warsztatów i wycieczek
Numer wniosku: 35/DM/2023
Nazwa realizatora: GN Podróżniczki z Warmii
Czas trwania projektu: 01.07.2023- 04.11.2023
Miejsce realizacji projektu: Lidzbark Warmiński
Kwota dofinansowania: 5 000 zł
Projekt przyjął formułę warsztatów edukacyjno-artystycznych i wędrówki tropicieli. Było to połączenie edukacji artystycznej z ekologią i geografią. Dla lokalnej społeczności była to możliwość zapoznania się z destynacją Islandii i poszukania analogi w przyrodzie i geografii Warmii. Było to innowacyjne podejście do edukacji geograficznej i historycznej w duchu warsztatu montessori i edukacji leśnej. Niewątpliwym zasobem grupy było wsparcie grupy artystycznej Grupa11. 9 artystów przekazało nieodpłatnie materiały fotograficzne, graficznie i wideo ze swojej wyprawy na Islandię. Grupa zdeklarowała również pomoc w obsłudze graficznej i fotograficznej projektu. Bazując na zdjęciach i filmach grupy artystycznej Grupa11 powstał cykl wędrówek fotograficznych i warsztatów artystycznych. Islandzkie dzieci bardzo często bawią się na zewnątrz, nawet po zmroku, gdy zimowe miesiące zapewniają tylko ograniczoną ilość światła każdego dnia. Stworzyliśmy dogodne warunki, aby poprzez sztukę edukować geograficznie o krainie elfów i pokazywać związki i różnice związane z Warmią. Dodatkowym ważnym zasobem grupy nieformalnej było doświadczenie członkiń w prowadzeniu zajęć z zakresu pedagogiki montessori oraz edukacji leśnej.
W ramach projektu odbyły się warsztaty:
- warsztaty fotograficzne malowanie zorzy światłem. W których wzięło udział: 62 osoby.
- Warsztaty malowania światłem to malowanie obrazów nie z tego świata, kreowanie fotografii za pomocą światła błyskowego, lampek, latarek i własnej wyobraźni. Były to zajęcia dla wszystkich, którzy chcą pobudzić swoją kreatywność i pokolorować otaczający świat na nowo. Za pomocą zwykłej latarki uczestnicy bawili się w malowanie światłem i zapisywanie naszych ruchów poprzez użycie fotografii. Tworzyliśmy islandzką zorzę na Warmii
- Warsztaty artystyczne o bajkowej krainie, która stała się domem dla wielu magicznych stworów. W warsztatach wzięło udział 50 osób. Uczestnicy razem z przewodniczką "przemierzali artystycznie " całą wyspę w poszukiwaniu nowych, niezapomnianych przygód i poczują się jak prawdziwi odkrywcy! W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w warsztatach z kolażu fotograficznego, inspirując się ZINEM fotograficznym, który jest efektem foto wyprawy na Islandię, zorganizowanej przez absolwentów 11 edycji programu mentorskiego Sputnik Photos.
-sesja fotograficzna, w stylu Islandzkim, w sesji wzięło udział: 30 osób
-Wędrówka warmińskich tropicieli w której wzięło udział 61 osób
Był to wyścig z mapą i kompasem. Uczestnicy pieszo lub na rowerze przemierzali pola, lasy i wioski, po drodze zaliczając punkty kontrolne i wykonując różne zadania. Zadania dotyczyły zagadnień geograficznych, przyrodniczych i ekologicznych.
-prezentacja twórczości grupy Grupa11 w przestrzeni online. Twórcy nieodpłatnie udostępnili swoje dzieła i stworzyli edukacyjny film/prezentacje , który był wykorzystywany podczas zajęć i wycieczek.

MATERIAŁY PROJEKTOWE


POWRÓT

logo
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem operacji jest: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przwidywane wyniki operacji: "Wskaźnikiem osiągnięcia celu operacji jest finansowy postęp we wdrażaniu LSR"
Strona internetowa opracowywana przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek"
ul. Grunwaldzka 6, 11-040 Dobre Miasto, tel/fax 89 616 00 58, NIP: 739-356-61-26, KRS: 0000260433.