Realizacja projektu ma na celu zwiększenie zatrudnialności uczniów branżowej szkoły specjalnej i stopnia w spec. ośrodku szkolno-wychowawczym im.św.Jana Pawła II w Kętrzynie poprzez poprawę jakości kształcenia zawodowego.
Projekt przyczyni się do wzmocnienia powiązania systemu kształcenia i szkolenia zawodowego z rynkiem pracy. Realizacja wsparcia zaplanowanego w projekcje wynika z indywidualnie zdiagnozowanego zapotrzebowania placówki-SOSW, prowadzącej kształcenie zawodowe.
Założenia projektu zostały oparte na diagnozie potrzeb przygotowanej i przeprowadzonej przez SOSW (zatwierdzonej przez organ prowadzący-powiat kętrzyński,zgodnie z przepisami obowiązującymi w jednostce oraz przez dyrektora SOSW) (wnioski z diagnozy część 3.1)odnoszącej się do:
- potrzeby podnoszenia kompetencji,uzyskiwania kwalifikacji zawodowych przez 32 uczniów SOSW (GD)(Typ I,Model I); -potrzeby doskonalenia kompetencji lub kwalifikacji zawodowych 5 nauczycieli SOSW (GD)(Typ I,Model II);
- potrzeby doposażenia bazy dydaktycznej 1 placówki-SOSW(GD) w sprzęt/materiały dydaktyczne(Typ I,Model I,Typ IV zgodnie z uzasadnieniem w opisie zadaniai koncepcją uniwersalnego projektu),po zakończeniu realizacji projektu sprzęt/materiały dydaktyczne pozostaną w SOSW do kontynuacji procesu nauczania,zgodnie z działalnością statutową placówki, prowadzącej kształcenie zawodowe.
- potrzeby kształtowania u 32 uczniów SOSW kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy(Typ IV);
- działań podejmowanych na rzecz współpracy SOSW z pracodawcami/przedsiębiorcami z otoczenia społeczno-gospodarczego(Typ I,Model I).
Działania zaplanowane w proj. wynikają również z obligatoryjnych porozumień zawartych pomiędzy SOSW I pracodawcami/przedsiębiorcami (uczestniczącymi w konstruowaniu założeń wsparcia przewidzianego w projekcie),których działalność jest związana z zawodem/branżą,w której kształcą się uczniowie. Projekt realizowany zgodnie z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn, zasadą niedyskryminacji oraz z zasadą zrównoważonego rozwoju.