Informacje Archiwalne


* Wpisz szukane słowo min 4 znaki

Przeszukuj lata 2010
2011
2012
2013
2014
2015
Przeszukuj
Szukaj w tytułach informacji
Szukaj w treści informacji

Pokaż wszystkie informacje z


Przyjazny najazd szwedzki na Warmii


Kolejny etap realizacji projektu pn. "Transgraniczna Przedsiębiorczość Leader Blekinge / Warmia - Mazury" W dniach 5-7 października goście ze Szwecji odwiedzili nas w Polsce.
 Piętnaścioro przedstawicieli branży turystycznej z Blekinge odwiedziło miejsca uważane w naszym LGD za dobre praktyki aktywności wiejskiej. Mamy nadzieję, że wizyta w takich miejscach pozwoli im dostosować szwedzką ofertę turystyczną do polskich odbiorców. 
 Nasi goście mieli okazję odwiedzić Żywkowo - najsłynniejszą w Polsce bocianią wioskę, w której w sezonie mieszka więcej bocianów niż ludzi. Po wsi oprowadził ich sołtys, który przez większość swojego życia wspierał coraz to nowe bocianie pary w budowaniu gniazd. 

W październiku gniazda są już opustoszałe, bociany dawno wyleciały do cieplejszych krajów, jednak rozbudowana infrastruktura, zbudowana przez mieszkańców wspieranych przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków sama w sobie robi wrażanie. Na turystów czekają tam bowiem nie tylko bocianie gniazda, ale i wieża widokowa, wiaty integracyjne i kamery pozwalające podglądać życie ptaków na wysokościach.

Wizyta w Żywkowie to nie koniec atrakcji jakie czekały na naszych szwedzkich gości. Zaraz potem udali się oni do Kamińska, który chociaż znany jest przede wszystkim dzięki znajdującemu się tam zakładowi karnemu, to ma do zaoferowania dużo więcej. Szwedzcy goście odwiedzili ulokowany tam Park Linowy, a niektórzy z nich przeszli nawet całą, dość zaawansowaną trasę.
 Gratulujemy i po cichu zazdrościmy odwagi. :)

Dzień zakończył się sympatyczna kolacją w Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, w której oprócz Szwedów uczestniczyli również przedstawiciele Lokalnych Grup Działania realizujących projekt po stronie Polski tj. "Warmińskiego Zakątka" oraz "Bramy Mazurskiej Krainy"

Drugi dzień wizyty naszych gości to również wielkie emocje. Już od rana brali oni udział w Jarmarku Rybnym, gdzie próbowali przekonać Polsków do szwedzkiego sposobu przyrządzania ryby. Z przyjemnością musimy stwierdzić, że nieźle się to im udało.

Po Jarmarku wszyscy gościli na Konkursie kulinarnym "Smaki Warmii" regularnie organizowanym przez LGD "Warmiński Zakątek". Trzy osoby spróbowały swoich sił w konkursie - zabawa była przednia. Reprezentanci szwedzkich restauracji zostali nagrodzeni koszami upominkowymi i certyfikatami "Szwecja smakuje". Gratulujemy!
 Nasz szwedzki gość uczestniczący w konkursie indywidualnym niestety nie wygrał żadnej z głównych nagród, ale nie ominął go upominek za uczestnictwo w konkursie i certyfikat.

Ostatniego dnia swojego pobytu nasi goście opuścili nas by już na własną rękę odwiedzić "Wilczy Szaniec" - dawną kwaterę Hitlera pod Kętrzynem. Wieczorem zaokrętowali się na promie by powrócić do domów.

Mamy nadzieję, że znajdziemy okazję, by spotkać się ponownie. Może już w grudniu?

[POWRÓT]

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010