Informacje Archiwalne


* Wpisz szukane słowo min 4 znaki

Przeszukuj lata 2010
2011
2012
2013
2014
2015
Przeszukuj
Szukaj w tytułach informacji
Szukaj w treści informacji

Pokaż wszystkie informacje z


Maróz 2013 - 23-25 maja
 XII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich odbędzie się w dniach 23-25 maja 2013 Marózie koło Waplewa.Będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania o udział obywateli w życiu publicznym: jak być aktywnym obywatelem? Jak dobrze uczestniczyć w życiu publicznym? Czym jest przestrzeń obywatelska i jak ją dobrze zagospodarować?

W ubiegłym roku zajmowaliśmy się relacjami między organizacją pozarządową a lokalnym samorządem - podstawami komunikacji oraz prawa. W tym roku chcemy skupić się na przestrzeni pomiędzy samorządem a "poszczególnym" obywatelem.
Uważamy, że przedstawiciele wiejskich organizacji są wyjątkowo świadomi idei obywatelstwa, i chcielibyśmy, aby potrafili oni zachęcić innych mieszkańców do aktywności, nie tylko w imię interesów konkretnej organizacji, ale wspólnoty jako całości.
Celem tegorocznego spotkania będzie pokazanie, jak zaangażowanie mieszkańców - członków wspólnoty lokalnej - obywateli w wiele spraw dotyczących funkcjonowania wspólnoty i jej członków
przyczynia się do poprawy jakości życia (i sprawia, że dany wspólnota rozwija się lepiej).

Zajmiemy się zagadnieniami ogólnymi takimi jak:

  • rola radnych,
  • komunikacja obywateli z władzami samorządowymi oraz rola organizacji społecznych w tej komunikacji,
  • dostęp do informacji publicznej czy konstruktywny potencjał tkwiący w sytuacjach konfliktowych.

Pokażemy, jakie mechanizmy zawarte w obowiązującym prawie mogą wykorzystać obywatele, by uczynić swój głos słyszalnym, by mieć wpływ na decyzje lokalnych władz. Do udziału w tegorocznym spotkaniu zapraszamy aktywnych obywateli, osoby, które mają chęć i widzą wartość w angażowaniu się w życie wspólnot, a nie zajmują się wyłącznie jednym wąskim (choćby i najważniejszym) problemem.

W lutym 2013 na stronie internetowej Fundacji Wspomagania Wsi oraz na Witrynie Wiejskiej umieścimy formularz zgłoszeniowy i wstępny program spotkania.

Organizatorami spotkania są Fundacja Wspomagania Wsi i Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Spotkanie współfinansowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

www.fundacjawspomaganiawsi.pl
[POWRÓT]

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010